Jakie są zalety podłóg drewnianych? Poznaj właściwości oraz zastosowanie parkietów!

Progress Design Poznań

W obecnych czasach, kiedy kwestie ekologii są dla wszystkich bardzo istotne, podłogi drewniane przeżywają swoisty renesans. Nic dziwnego – ciężko sobie bowiem wyobrazić bardziej trwałe wyposażenie domu, niż to wykonane z drewna. Materiał ten pasuje do wielu różnych pomieszczeń, zarówno w domach, jak i mieszkaniach, a także tworzy wyjątkową atmosferę, pełną ciepła i przytulności. Oprócz wartości estetycznych, warto też pamiętać o unikalnych właściwościach drewna, odmiennych od zwykłych paneli.

Wyjątkowa trwałość oraz solidność drewnianych desek

Moda na drewno i naturalne materiały kojarzy się zwłaszcza z wnętrzami o stylu skandynawskim, jednak warto pamiętać o tym, że świadomość społeczna, dotycząca ekologii, w ostatnich latach bardzo wzrosła. Klientom zależy już nie tylko na ładnym wyglądzie, szukają przede wszystkim rozwiązań odnawialnych i trwałych. Drewniane podłogi są więc świetnym wyborem w przypadku, kiedy chcesz, aby przetrwały lata. Lite drewno, z którego wykonuje się deski, jest bardzo odporne na złamania i inne uszkodzenia, zwłaszcza w porównaniu do paneli oraz desek warstwowych. Również plamy czy zarysowania, które z pewnością pojawią się po kilku latach użytkowania (zwłaszcza przy dzieciach i zwierzętach), nie będą problemem. Podłogi drewniane można bowiem poddać renowacji lub cyklinowaniu, dzięki czemu drewno ponownie będzie cieszyć oko.

Naturalna izolacja termiczna oraz akustyczna

Drewno znane jest nie tylko ze swojej trwałości, jest też bardzo cenione ze względu na to, że w dużo mniejszym stopniu przewodzi ciepło oraz dźwięki. Porowata budowa desek utrudnia przekazywanie energii w głąb, stąd też nawet w dotyku są one dużo przyjemniejsze niż np. kafelki lub panele. Nagrzane pomieszczenie, w którym będzie znajdowała się podłoga drewniana, utrzyma temperaturę przez dłuższy czas. Ta zaleta z pewnością spodoba się zarówno właścicielom domów, jak i mieszkań – w końcu nikt nie przepada za zimną podłogą. Inną bardzo ważną cechą drewna są jego właściwości akustyczne. Doskonale izoluje ono od dźwięków, co będzie ważne dla wielu użytkowników. Wykorzystanie tego materiału w domu nie wyklucza też instalacji ogrzewania podłogowego. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać ogrzewanie, które zasilane jest pompą ciepła i można je regulować.

Drewniana podłoga dla alergika to zawsze dobry pomysł!

Drewno nie tylko jest materiałem, który nie uczula, ale też bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Dlaczego? Ze względu na jego właściwości antystatyczne oraz odporność na wilgoć. Ta pierwsza cecha sprawia, że kurz na parkiecie będzie osiadał wolniej, a druga, że nie będą rozwijać się w nim grzyby czy pleśnie. Jeśli w domu mieszka alergik, warto także zwrócić uwagę na sposób wykończenia i zabezpieczenia podłogi drewnianej. Lakiery chemoutwardzalne oraz na bazie rozpuszczalników są w takim przypadku niewskazane – nie wiadomo, jak finalnie zareaguje na nie organizm, mogą być też szkodliwe dla dzieci. 

Decydując się na użycie naturalnego drewna podczas wykończenia warto też po prostu postawić na inne produkty, które będą dobre dla środowiska i dla nas, takie jak oleje oraz olejowoski. Wykończenie deski podłogowej drewnianej dla wielu z nas jest trudnym wyborem, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy wiele rozwiązań od lakierów do olejowosków. Eksperci Progress Design z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiedni zestaw, który sprawdzi się podczas wykończenia podłogi i będzie cieszył się naturalnym wyglądem drewna.

Piękno i ponadczasowy charakter podłóg drewnianych

Podłogi drewniane można wkomponować w każdy styl, począwszy od bardzo nowoczesnego wnętrza aż po rustykalny. W Progress Design znajduje się bardzo duży wybór różnego rodzaju desek oraz parkietów a także możliwości ich wykończenia, które z pewnością dopasujemy do Twoich potrzeb. Nasi eksperci, pomogą stworzyć wymarzoną przestrzeń, w której podłoga będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie to wymarzysz. Zapraszamy do naszego salonu – skorzystaj z fachowego doradztwa i ciesz się piękną podłogą przez lata!

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady