Podłoga dla alergika – jakie warunki musi spełniać?

Progress Design Poznań

Szacuje się, że nawet ponad 40 proc. Polaków cierpi na jakąś alergię. Zdecydowanie najpowszechniejsze są tzw. alergie wziewne, czyli np. uczulenie na pyłki roślinne czy roztocza kurzu domowego (to drugie jest wyjątkowo uciążliwe, ponieważ utrudnia funkcjonowanie w pomieszczeniach, w tym we własnym domu). Ponieważ alergia stała się czymś powszechnym, to dekoratorzy i architekci wnętrz coraz częściej muszą zwracać uwagę nie tylko na estetykę i funkcjonalność, ale także komfort zdrowotny mieszkańców. Dobrym przykładem będzie tutaj podłoga dla alergika. Jesteś ciekawy jakie powinna spełniać kryteria?

Dywan, wykładzina?

Podłoga wykończona miękkim materiałem, na przykład grubą wykładziną czy dywanem typu shaggy, ma swoje zalety, natomiast absolutnie nie sprawdzi się w domu alergika. Powód? Wspomniane wcześniej roztocza kurzu domowego, dla których jest to idealne środowisko. W codziennym życiu nie ma możliwości, aby utrzymać tkaninowe wykończenie podłogi w idealnej czystości. Nie pomoże tutaj nawet codzienne odkurzanie. Z kolei trudno byłoby sobie wyobrazić np. cotygodniowe pranie dywanów i wykładzin.

Rada
Dywan i wykładzina nie sprawdzą się również w domu zamieszkanym przez zwierzęta.

Płytki

Naturalnym wyborem w zakresie podłogi dla alergika wydają się być płytki ceramiczne. Może to być terakota czy gres. Taka podłoga ma kilka istotnych zalet z punktu widzenia osób uczulonych na np. roztocza kurzu domowego:

  • jest łatwa w utrzymaniu w czystości,
  • jest odporna na różnego rodzaju środki chemiczne, w tym przyjazne alergikom,
  • można ją codziennie odkurzać i myć bez obaw o trwałość,
  • jest to uniwersalna okładzina, którą można zastosować w niemal całym mieszkaniu.Czy zatem płytki są idealnym wyborem dla alergików? Niekoniecznie. Problemem pozostają spoiny, w których nie dość, że gromadzi się kurz i brud, to jeszcze z czasem mogą one stać się siedliskiem grzybów i bakterii. Stąd już na etapie wykonywania podłogi warto zainwestować w specjalne spoiny o właściwościach antygrzybicznych.

Drewno

Drewniana podłoga dla alergika to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze: jest wykonana z naturalnego, nieuczulającego materiału. Po drugie: dość łatwo można ją utrzymać w czystości. Po trzecie: ma właściwości antystatyczne, co oznacza, że wolniej osiada na niej kurz.

Jeśli Twój wybór padł właśnie na drewnianą podłogę, to zwróć uwagę na to, czym została zabezpieczona. Tutaj najlepszą opcją są naturalne oleje i woski oraz lakiery wodorozcieńczalne. Unikamy natomiast lakierów chemoutwardzalnych i na bazie rozpuszczalników, które są niewskazane nie tylko dla alergików, ale też np. dzieci (mogą emitować toksyczne związki do atmosfery).

Panele winylowe – idealna podłoga dla alergika?

Jeśli mielibyśmy wskazać najlepszy rodzaj materiału do wykończenia podłogi dla alergika, to bez wahania postawilibyśmy właśnie na panele winylowe. Nieprzypadkowo są one rekomendowane także przez alergologów.
Do najważniejszych zalet paneli winylowych – z punktu widzenia alergików – należą: antystatyczność, łatwość utrzymania w czystości oraz wysoka odporność na częste odkurzanie i mycie (również na mokro).

Rada
Wybierając panele winylowe czy laminowane dla alergika koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie zawierają one LZO, czyli lotnych związków organicznych. Taka informacja musi się znaleźć w karcie produktu.

Wniosek? Szukając podłogi dla alergika warto postawić właśnie na panele winylowe, ewentualnie drewno lub płytki. Szeroki podłóg okładzin idealnie sprawdzających się w domach osób uczulonych na np. roztocza kurzu domowego znajdziesz w salonie Progress Design, gdzie skorzystasz z fachowego doradztwa.

Zobacz nasze porady