Klamka jako ozdoba drzwi

Progress Design Poznań

Urządzając swoje cztery kąty, często skupiamy się na kluczowych elementach wykończeniowych, zapominając, że duży wpływ na końcowy efekt mają detale. To one mogą zarówno podkreślić zmysł architektoniczny właścicieli, jak i spowodować, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie niedostatecznie przemyślanego, chaotycznego czy po prostu sztampowego. Spokojnie, wcale nie musisz biec do sklepu po kreatywne dodatki. Fantastyczny efekt możesz osiągnąć dzięki drobnym elementom, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną i użytkową. Mamy tutaj na myśli klamki, które są ozdobą drzwi wewnętrznych. .

Jest w czym wybierać

O ile wyborowi drzwi wewnętrznych zwykle poświęcamy naprawdę dużo czasu i uwagi, o tyle z klamką już różnie bywa. Nierzadko decydujemy się na model dołączony do drzwi przez producenta lub na szybko kupujemy wersję mieszczącą się w naszym budżecie i jako tako dopasowaną stylistycznie do skrzydła.

Takie podejście na pewno jest wygodne, natomiast trudno wtedy oczekiwać, że przypadkowo wybrana klamka stanie się ozdobą drzwi, a tym samym całego wnętrza. Warto więc poświecić odrobinę wysiłku i sprawdzić ofertę czołowych producentów klamek – a jest w czym wybierać.

Na rynku znajdziesz dziś klamki pasujące do wszystkich popularnych kierunków w designie wnętrz, a także do stylistyki dostępnych skrzydeł drzwiowych. Możesz zdecydować się na dowolny wariant kolorystyczny, fakturę, kształt oraz materiał, z którego wykonana jest klamka. To pozwala bez problemu dopasować ją do preferowanego stylu, a także dodać wnętrzu odrobinę indywidualizmu.

Dobre dopasowanie klamki do stylu skrzydła

W zasadzie jedynym ograniczeniem przy wyborze klamki jest to, aby dobrze korespondowała z drzwiami. Nie radzimy silić się na przesadną ekstrawagancję – klamka powinna być nie tylko ozdobą, ale też estetycznym i funkcjonalnym dopełnieniem skrzydła.

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu klasycystycznym, pałacowym lub paryskim, to bardzo dobrym wyborem może być klamka z bogatymi zdobieniami, w kolorze mosiądzu. Do wnętrz glamour zawsze pasują masywne klamki z długim szyldem w kolorze złota. Z kolei jeśli w Twojej prywatnej przestrzeni panuje idealny porządek, uwielbiasz beton konstrukcyjny, szarości i surowy wystrój, to postaw na minimalistyczną klamkę o dzielonym kwadratowym szyldzie.

Rada eksperta

Jeśli Twojemu wnętrzu brakuje dominującego stylu, ponieważ lubisz łączyć różne kierunki w designie, to dobrym pomysłem będzie wybranie klamki utrzymanej w dokładnie takiej samej stylistyce, jak skrzydło drzwiowe, niewyróżniającej się szczególnie na ich tle.

Co z kolorystyką?

Klamka powinna współgrać kolorystycznie ze skrzydłem drzwiowym oraz ościeżnicą, co jednak wcale nie oznacza, że musi być utrzymana w zbliżonej tonacji. Obecnie w nowoczesnych wnętrzach promuje się kontrasty – stąd np. moda na stosowanie ościeżnicy w innym kolorze niż skrzydło.

Stylowym i chętnie wybieranym zabiegiem jest połączenie czarnej klamki oraz białych drzwi. Dzięki takiemu zestawieniu klamka zdecydowanie się wyróżnia i sama w sobie stanowi mocny element wystroju pomieszczenia.

Nie zapominajmy o funkcjonalności

Klamka do drzwi wewnętrznych powinna być nie tylko piękna, ale również – a może przede wszystkim – wygodna. Warto więc wybrać się do salonu z dużym wyborem klamek, w którym będzie możliwość przetestowania kilku upatrzonych wstępnie modeli.

Zwróć uwagę na to, czy klamka dobrze leży w dłoni, czy się nie wyślizguje, czy jest przyjemna w dotyku i wykonana z solidnego materiału, dzięki czemu będzie się dobrze prezentować przez lata.

Na takie testy zapraszamy do salonu Progress Design, w którym czeka na Ciebie szeroki wybór klamek do drzwi wewnętrznych czołowych producentów.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady