Izolacja akustyczna drzwi, czyli jak wyciszyć niepożądane dźwięki?

Progress Design Poznań

Inwestor wybierający drzwi wewnętrzne i zewnętrzne kierują się przede wszystkim ich estetyką oraz oczywiście ceną. W przypadku stolarki otworowej ważne są jednak także inne parametry, które wprost określają jakość produktu. Jednym z nich jest współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody. Warto na to zwrócić uwagę już na etapie zakupu stolarki, także wewnętrznej. Wszystkiego, co trzeba wiedzieć o izolacji akustycznej drzwi dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego izolacja akustyczna drzwi jest tak ważna?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: im lepsza izolacyjność akustyczna drzwi, tym wyższy komfort mieszkańców. Warto w tym miejscu wprowadzić pojęcie współczynnika izolacyjności akustycznej przegrody (Rw), który jest wyrażony w decybelach i określa wartość redukcji hałasu pochodzącego spoza przegrody – w tym przypadku drzwi.

I tak: jeśli na zewnątrz panuje hałas o natężeniu 80 dB (groźny dla zdrowia), to drzwi o współczynniku Rw 40 dB obniżą poziom hałasu o 40 dB, czyli do ucha człowieka będzie dobiegać dźwięk o natężeniu również 40 dB. Jest to wartość już w pełni akceptowalna (porównywalna do normalnej rozmowy) i mieszcząca się w zaleceniach WHO (50 dB w porze dziennej).

Zastosowanie drzwi o dobrym parametrze izolacyjności akustycznej jest szczególnie ważne w mieszkaniach (drzwi wewnątrzklatkowe) oraz w domach jednorodzinnych znajdujących się blisko ruchliwej ulicy czy zakładu produkcyjnego (drzwi zewnętrzne). Nie lekceważmy jednak także izolacyjności akustycznej drzwi wewnętrznych – im jest ona lepsza, tym bardziej komfortowo można np. pracować zdalnie, odcinając się od hałasów dobiegających z pozostałych pomieszczeń domowych.

Jakie „ciche” drzwi wybrać?

Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na materiał, jaki wypełnia drzwi. W przypadku modeli zewnętrznych najlepiej sprawdza się wełna mineralna, gorzej natomiast styropian i pianka poliuretanowa. Jeśli wiec zależy Ci na świetnej izolacyjności akustycznej (ale i termicznej), to poszukaj drzwi zewnętrznych wypełnionych właśnie wełną mineralną.

W przypadku drzwi wewnętrznych najczęściej stosowane jest wypełnienie typu plaster miodu, które niestety nie zapewnia choćby przyzwoitych właściwości akustycznych. Znacznie lepiej sprawdzają się tutaj drzwi z litego drewna, ale też te z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej lub płyty wiórowej.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to szukając drzwi wewnątrzlokalowych o doskonałej izolacji akustycznej na pewno warto zwrócić uwagę na modele AKUSTIK firmy Inter Door, które charakteryzują się podwyższonymi walorami akustycznymi (37 dB dla drzwi przylgowych oraz 36 dB dla drzwi bezprzylgowych). Bardzo dobrym wyborem będą też drzwi wewnętrzne z kolekcji NATURA od Inter Door, które nie tylko zapewniają wysoki komfort akustyczny, ale też fantastycznie współgrają z tak modnym dziś kierunkiem w designie odwołującym się do natury i ekologii.

Jak wyciszyć już zamontowane drzwi?

W przypadku drzwi zewnętrznych czy wewnątrzklatkowych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pianki akustycznej – są one dostępne w całych arkuszach lub rolkach, w różnych wariantach grubości. Niestety, estetyka tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Dlatego można pomyśleć o opcji „kompromisowej” i przymocować po wewnętrznej stronie drzwi pikowany materiał z gąbką, popularny w wielu polskich mieszkaniach i dobierany na wymiar.

Zanim jednak zainwestujemy w taką izolację warto sprawdzić uszczelki w drzwiach i ewentualnie wymienić je na takie wykonane z EPDM w czarnym kolorze – są najbardziej elastyczne, dobrze wypełniając przestrzenie i tym samym poprawiają walory akustyczne drzwi. 

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, to można pomyśleć o zastosowaniu innego wypełnienia wsadowego, co jednak wymaga sporo pracy, nie zawsze jest możliwe i nie daje gwarancji znacznego poprawienia akustyki. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc wymiana drzwi na modele o lepszych właściwościach izolacyjnych. 

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne o bardzo dobrych właściwościach izolacji akustycznej, w tym wspomniane model Inter Door, są dostępne w salonie Progress Design. Nasi doradcy zaprezentują Ci najlepsze rozwiązania i pomogą w wybraniu odpowiednich drzwi nie tylko pod kątem ich „cichości”, ale także designu oraz funkcjonalności.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady