Drzwi ukryte – oryginalny element wykończenia wnętrza

Drzwi ukryte, to niebanalne rozwiązanie. Czym się kierować przy ich wyborze?

Drzwi ukryte, a właściwie drzwi zlicowane ze ścianą, ponieważ ukryta jest ościeżnica, to niebanalne rozwiązanie, które pozwala w oryginalny sposób zaaranżować wnętrze. Brak widocznej ościeżnicy i ledwie dostrzegalne na pierwszy rzut oka skrzydło drzwiowe, tworzące ze ścianą niemal jednolitą płaszczyznę, to recepta dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą eksponować tak wyrazistego elementu wykończenia wnętrz, jakim są drzwi. Czy ten aranżacyjny chwyt można zastosować w każdym pomieszczeniu? Czym się kierować przy wyborze drzwi ukrytych?

Pasują jak ulał

Tajne przejście w domu? Czemu nie! Opcja montażu drzwi, które nie rzucają się w oczy, to kusząca alternatywa, jeśli szczególnie cenisz minimalizm lub nie chcesz eksponować tradycyjnych drzwi, a mimo to potrzebujesz ich ze względów praktycznych (oddzielenie przestrzeni, tłumienie odgłosów). Schowana w ścianie ościeżnica i prawie niezauważalne skrzydło drzwiowe to wariant dla miłośników nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań w wystroju wnętrz, choć z powodzeniem sprawdzi się również w innych aranżacyjnych stylach. W tym właśnie tkwi fenomen drzwi ukrytych – można je dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od estetyki, w jakiej jest urządzone.

Gdzie sprawdzą się drzwi ukryte?

Drzwi zlicowane ze ścianą nadają się do przestrzeni prywatnych i biznesowych, a także użyteczności publicznej. Wybierając drzwi zlicowane ze ścianą, unikasz uskoków w ścianach, co daje poczucie scalenia przestrzeni. Szczególnie efekt ten widoczny jest w przedpokoju, skąd wchodzi się do różnych pomieszczeń. Drzwi ukryte (inaczej dyskretne) polecane są zwłaszcza do pomieszczeń, w których sufit jest niżej osadzony – brak ościeżnic, a co za tym idzie, widocznych elementów eksponujących pionowe i poziome, ograniczające linie, pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie. Z tych samych powodów zdadzą egzamin w stosunkowo niewielkich wnętrzach – które z kolei wizualnie staną się przestronniejsze. To idealne rozwiązanie do kawalerki – nie dość, że optycznie powiększysz metraż, to jednocześnie uzyskasz wrażenie harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni, którą łatwiej będzie optymalnie urządzić.

Drzwi ukryte możemy umieścić w ścianie murowanej oraz wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych. Dostępne są we wszystkich standardowych szerokościach, a także w wersji otwieranej do wewnątrz lub na zewnątrz. Bazą drzwi ukrytych jest aluminiowa rama, wyposażona dodatkowo w zawiasy. Decyzję o montażu drzwi zlicowanych dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem remontu, by zamontowaną ramę można było otynkować i wykończyć gładzią, czyli… zlicować ze ścianą. Kolejnym etapem może być pokrycie skrzydła i ściany identyczną tapetą lub pomalowanie jednakową farbą – taką możliwość daje zakup drzwi ukrytych do samodzielnego wykończenia, dzięki temu zyskujesz całkowitą swobodę aranżacyjną.

Widoczne skrzydło, ukryta ościeżnica

Możesz zdecydować się na system drzwi ukrytych ze względu na brak widocznej ościeżnicy. Jeżeli efekt pełnego kamuflażu nie jest Twoim celem, nie zależy Ci na ujednoliceniu skrzydła ze ścianą, ale chcesz wyeliminować ościeżnicę – masz taką możliwość. Możesz zdecydować się na montaż drzwi ukrytych, których skrzydło będzie atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza, ale ościeżnica będzie niewidoczna.

Niezależnie od tego, czy chcesz, by drzwi niemal całkowicie stopiły się ze ścianą, czy chcesz ukryć wyłącznie ościeżnicę – przy montażu należy wykorzystać ościeżnicę ukrytą. Wybierając ją, zwróć uwagę:

•  Z czego wykonana jest ściana?
•  W którą stronę mają otwierać się drzwi?
•  Czym ma być pokryta ściana oraz ościeżnica?

Drzwi ukryte są wprost idealne do nowoczesnych wnętrz, których właściciele hołdują minimalizmowi i prostocie. Dyskretne drzwi zapewniają ład i stwarzają nieograniczone możliwości adaptacji pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Postaw na modele zlicowane ze ścianą, jeśli szukasz drzwi funkcjonalnych i nowoczesnych. Dowiedz się więcej o modnych drzwiach ukrytych, odwiedzając salon Progress Design.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady