Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń

Progress Design Poznań

Niewątpliwie ważnym elementem wyposażenia wnętrz są drzwi. Poszczególne pomieszczenia – nawet w obrębie jednego domu – mogą mieć różne wymagania, dlatego wybór idealnych drzwi w każdym przypadku oznacza coś innego. Co zrobić, kiedy dysponujemy ograniczonym metrażem i klasyczne skrzydło drzwiowe zajmuje za dużo miejsca, niezależnie od kierunku otwierania? Wówczas warto rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych.

2 w 1 – praktyczne i efektowne

Drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz oddzielić od siebie konkretne pomieszczenia, a do zagospodarowania masz niewielką przestrzeń. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne drzwi, otwierane zgodnie z kierunkiem zawiasów. Montowane są na specjalnej prowadnicy, a ze względu na bogactwo modeli, kolorów i wzorów wpisują się w najróżniejsze style wystroju wnętrz.

Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu niewielkie pomieszczenie nie staje się jeszcze mniejsze po zamontowaniu drzwi. Dodatkowo pozwalają na swobodną aranżację, bez zaburzania otwartego planu. Brak skrzydła drzwiowego umożliwia montaż drzwi nawet wtedy, gdy w ich pobliżu nie ma zbyt wiele miejsca.

Drzwiami przesuwnymi można śmiało zastąpić tradycyjne drzwi pokojowe – od salonu, przez kuchnię i łazienkę, aż po sypialnię. Dodatkowo wyróżniamy drzwi przesuwne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Bez względu na to, jakie wybierzesz, możesz mieć pewność, że to ergonomiczne i nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne.

System naścienny czy wewnątrzścienny?

Jeśli już zdecydujesz się na zastosowanie systemu przesuwnego w swoim domu, warto rozważyć, który rodzaj będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. W zależności od technicznych wymagań Twojego mieszkania, możesz wybrać system drzwi przesuwnych naścienny lub chowany w ścianie.

  • W przypadku systemu naściennego, prowadnice mocowane są na ścianie (tuż nad otworem drzwiowym) lub w suficie. Skrzydło przesuwa się wzdłuż ściany na specjalnych wózkach, a cały mechanizm dyskretnie ukrywają maskownice.
  • Z kolei systemy chowane wymagają użycia kasety (wykonanej ze stali ocynkowanej wraz z kompletnym systemem jezdnym), stanowiącej konstrukcję wewnątrz ściany.

Materiał na drzwi przesuwne

W przypadku wyboru materiału, z jakiego wykonane są drzwi przesuwne, wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań – efektu aranżacyjnego, jaki chcesz uzyskać, a także budżetu, którym dysponujesz. Masz możliwość zamontowania drzwi przesuwnych drewnianych oraz wykonanych z płyt wiórowych lub sklejki z odpowiednim wypełnieniem.

Przesuwne drzwi drewniane to świetna alternatywa, jeżeli chcesz uzyskać efekt przytulności i zależy Ci na innych korzyściach, płynących z wykorzystania naturalnego surowca. Opcją doskonale imitującą drewno i odznaczającą się podobną trwałością, są panele przesuwne wyprodukowane z płyty MDF. Duży wybór rodzajów i kolorów oklein daje szerokie spektrum możliwości projektowych.

Jeżeli natomiast marzą Ci się szklane drzwi, taki wariant skrzydeł przesuwnych jest również dostępny. Polecamy zakup skrzydła przesuwnego z grubego szkła hartowanego. Producenci oferują taflę przeźroczystą, mleczną lub w dowolnej kolorystyce – naprawdę jest w czym wybierać.

Design drzwi przesuwnych niczym nie odbiega od wykończeń drzwi rozwiernych, może stanowić zarówno klasyczny akcent w eleganckim wnętrzu, jak i efektowny element w pomieszczeniu urządzonym w stylu ultranowoczesnym. Mało tego, możesz kupić drzwi przesuwne i klasyczne o identycznym wzorze i kolorze.

Choć kluczową zaletą skrzydeł przesuwnych jest ich funkcjonalność, to świetnie sprawdzą się także jako ozdoba przestrzeni, nadając jej swoisty charakter i klimat. Rozważasz zakup drzwi przesuwnych? Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Odwiedź salon Progress Design!

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady