Jakie są rodzaje ościeżnic do drzwi?
Progress Design Poznań

Są dwa rodzaje ościeżnic; stałe i regulowane. Pierwsze mają szerokość: 60 lub 100 mm. Regulowane posiadają listwy obejmujące, które pozwalają dopasować je do wymiarów muru. Są łatwiejsze w montażu oraz demontażu i mogą być stosowane, gdy grubość muru przekracza 75 mm.

Zakres ich regulacji wynosi zazwyczaj 20 mm. W przypadku muru o szerokości powyżej 300 mm stosuje się ościeżnicę złożoną z dwóch niezależnych elementów połączonych ze sobą w widoczny sposób.

Kupno drzwi to nie tylko wybór odpowiednich skrzydeł. Aby drzwi były odpowiednio wyeksponowane trzeba dobrać do nich także odpowiednie ościeżnice, które występują w różnych wariantach i modelach. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią ościeżnicę do Twoich drzwi, jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej – poniżej przedstawiamy różne rodzaje ościeżnic.

Rodzaje ościeżnic do drzwi

Pierwszym kryterium podziału może stać się sam materiał z którego zostały wykonane. W naszym salonie znajdziesz ościeżnice metalowe, drewniane, a także drewnopochodne. Ze względu na estetykę – klienci najczęściej wybierają te wykonane z drewna lub drewnopochodne (np. MDF). Metalowe z kolei świetnie sprawdzają się w przypadku drzwi funkcyjnych (np. prowadzących do piwnicy).

Ze względu na konstrukcję, a także sposób montażu wyróżniamy:

  • Ościeżnice stałe, które najczęściej montowane są w murze o standardowej grubości – 6 lub 10 cm. Prostota ich wykonania często wymaga maskowania łączeń wszystkich elementów ze ścianą. Pomimo niższej ceny, a także ogromnej popularności – wcale nie są takie proste w montażu. Z pewnością warto w tym przypadku skorzystać z usług specjalistów.
  • Ościeżnice regulowane to aktualnie najbardziej popularny rodzaj ościeżnic, które wyróżniają się listwami obejmującymi, dzięki którym bardzo łatwo można je dopasować do konkretnych wymiarów muru. Są dużo łatwiejsze w montażu, a także demontażu i co najważniejsze – można stosować je w przypadku murów grubszych niż 75mm. Zakres ich regulacji to zazwyczaj około 20 mm. Świetnie sprawdzają się także w przypadku murów grubszych niż 300 mm – wtedy określamy je nazwą ościeżnic regulowanych złożonych.

Przylgowe i bezprzylgowe – jaką ościeżnicę wybrać?

W zależności od wybranego rodzaju drzwi – ościeżnice mogą być także przylgowe lub bezprzylgowe. Decydując się na drzwi przylgowe z ościeżnicą do drzwi przylgowych – zawiasy będą widoczne gołym okiem, a w przypadku tych drugich – zawiasy będą estetycznie ukryte wgłębi konstrukcji. Wybór ościeżnicy jest więc w znacznej mierze podyktowany wyborem samego skrzydła.

Zobacz pozostałe porady