Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn? Czy warto zamontować nowe drzwi na stare futryny?

Progress Design Poznań

Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn?

 

Drzwi zewnętrzne to, obok okien, najrzadziej wymieniany element mieszkania. Niestety także one z czasem się niszczą, mogą też zostać uszkodzone podczas prac remontowych czy włamania. Ponieważ zdemontowanie istniejącej futryny jest czasochłonne i drogie, warto rozważyć montaż nowych drzwi w starej futrynie.

O ile drzwi idealnie pasują do futryny, ich montaż jest bardzo prosty i z pewnością poradzimy sobie z nim bez udziału fachowców. Gorzej, gdy dobierzemy niewłaściwe skrzydło drzwiowe. Jak zatem upewnić się co do tego, że kupujemy dokładnie to, czego nam trzeba?

Nowe drzwi na stare futryny

 

Zanim zdecydujesz się na zakup nowych drzwi, upewnij się, czy futryna nie wypaczyła się, ponieważ to może utrudnić lub uniemożliwić montaż. Następnie sprawdź dokładnie szerokość felcu, czyli wrębu, dzięki któremu drzwi wchodzą w futrynę. Futryny montowane od lat osiemdziesiątych mają felce szerokości 25 mm, ale w starszych budynkach wynosił on 20 mm. Jeśli więc mieszkamy w budynku z lat sześćdziesiątych, pozostaje nam zakup drzwi na zamówienie lub zlecenie przeróbki.

Wymiary skrzydła drzwiowego

 

Standardowe wymiary otworu futryny to 200 cm wysokości i 90 cm szerokości, ale nie jest to reguła. Zwłaszcza w domach jednorodzinnych i w różnego typu dobudówkach drzwi mogą być węższe. Z kolei w kamienicach są naturalnie znacznie szersze. Dobierając nowe drzwi do starej futryny warto bardzo precyzyjnie sprawdzić wymiary. Docięcie drzwi na wysokość nie stanowi problemu, gorzej, jeśli trafią nam się drzwi za krótkie lub za wąskie. Drzwi na stare ościeżnice są jednak robione w wielu wariantach, właśnie po to, by sprostać różnorakim wymaganiom.

Ościeżnica nakładkowa

 

Jeśli do naszej futryny nie pasują nowoczesne drzwi, przed perspektywą kucia ściany może uratować nas jeszcze ościeżnica nakładkowa, która jest montowana na starej ościeżnicy. Otwór drzwiowy stanie się oczywiście minimalnie węższy, nie powinno to być jednak zauważalne. Jest to świetny sposób, by pozbyć się starych stalowych futryn. Wymiana drzwi bez wymiany futryn to sposób na unowocześnienie mieszkania i lepsze zabezpieczenie antywłamaniowe bez robienia generalnego remontu.

Zobacz pozostałe porady