ul. św. Michała 65, 61-005 Poznań
Fornir i laminat
Czym różnią się od siebie popularne wykończenia drzwi?

Fornir jest naturalną okleiną. Produkuje się ją z drewna prasowanego pod dużym ciśnieniem i krojonego na plastry różnej grubości. Różnorodne składanie warstw drewna po przekrojeniu plastrów pozwala na uzyskanie efektownych układów słojów i unikatowych wzorów na powierzchni skrzydeł.

Laminat to sztuczna okleina, która imituje drewno. Ze względu na wytrzymałość i grubość ten rodzaj pokrycia dzieli się na okleiny CPL, drewnopodobne i Decor.

Wybierając drzwi wewnętrzne do swojego domu czy mieszkania należy być świadomym, że większa część skrzydeł dostępnych na rynku wykonanych jest z MDF, a ostatcznie wykończonych okleiną. Oczywiście do wyboru pozostają także drzwi w pełni drewniane, ale są zdecydowanie droższe niż te wcześniej wspomniane. Standardowe drzwi wewnętrzne oklejone są fornirem lub laminatem. Co to oznacza w praktyce i czym się różni? Które wybrać?

Fornir, laminat – popularne rodzaje oklein

Drzwi zewnętrzne oklejone fornirem lub laminatem są równie stylowe co drewniane, a także łatwe w utrzymaniu czystości i wymagające minimum konserwacji.

Fornir – wybierz piękną okleinę naturalną

Fornir to okleina naturalna – to tak jakby okleić drzwi prawdziwym drewnem. Takie drzwi są bardzo chętnie wybierane przez klientów, gdyż wyglądają jakbyb zostały w pełni wykonane z naturalnego surowca, chociaż środek kryje materiały drewnopochodne. Wierzchnia warstwa takich drzwi to cienkie płaty drewna, które zabezpieczone lakierem wyglądają po prostu pięknie. Wybierając drzwi fornirowane – możesz mieć pewność, że naturalne usłojenie drewna, a także unikalność wzoru będą zachowane i pomogą stworzyć bardzo stylowe i wyjątkowe wnętrze. Okleina złączona jest ze skrzydłem drzwiowym mocnym klejem, więc nie musisz martwić się, że za jakiś czas odklei się i straci swój urok. Jeśli jednak ulegną zarysowaniu – fachowiec będzie mógł pomóc ci w naprawie

Laminat – praktyczna okleina sztuczna

Laminat to okleina sztuczna, której faktura czy wzór uzależnione są jedynie od fantazji producentów. Najlepsi oferują drzwi laminowane, które swoim wzorem imitują naturalne drewno, ale nie tylko – kolorów i różnych konfiguracji jest tak wiele, że często ciężko się zdecydować. Jeśli martwisz się, że nie będą wyglądać tak samo dobrze jak drzwi drewniane lub fornirowane, to podpowiadamy – zupełnie niepotrzebnie! Drzwi laminowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ich cena zazwyczaj jest niższa niż w przypadku pozostałych opcji. Niestety – uszkodzenie takich drzwi nie jest już tak łatwe w zamaskowaniu jak w innych przypadkach. W naszym salonie pomożemy ci znaleźć piękne i solidne rozwiązanie na twoją kieszeń.

Zobacz pozostałe porady

Drzwi loftowe – szklane wykończenie industrialnych wnętrz

Co to jest klasa ścieralności paneli podłogowych?

Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn? Czy warto zamontować nowe drzwi na stare futryny?

Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn?   Drzwi zewnętrzne to, obok okien, najrzadziej wymieniany element mieszkania. Niestety także one z czasem się niszczą, mogą też zostać uszkodzone podczas prac remontowych czy włamania. Ponieważ zdemontowanie istniejącej futryny jest czasochłonne i drogie, warto rozważyć montaż nowych drzwi w starej futrynie.