Fornir i laminat
Czym różnią się od siebie popularne wykończenia drzwi?

Fornir jest naturalną okleiną. Produkuje się ją z drewna prasowanego pod dużym ciśnieniem i krojonego na plastry różnej grubości. Różnorodne składanie warstw drewna po przekrojeniu plastrów pozwala na uzyskanie efektownych układów słojów i unikatowych wzorów na powierzchni skrzydeł.

Laminat to sztuczna okleina, która imituje drewno. Ze względu na wytrzymałość i grubość ten rodzaj pokrycia dzieli się na okleiny CPL, drewnopodobne i Decor.

Wybierając drzwi wewnętrzne do swojego domu czy mieszkania należy być świadomym, że większa część skrzydeł dostępnych na rynku wykonanych jest z MDF, a ostatcznie wykończonych okleiną. Oczywiście do wyboru pozostają także drzwi w pełni drewniane, ale są zdecydowanie droższe niż te wcześniej wspomniane. Standardowe drzwi wewnętrzne oklejone są fornirem lub laminatem. Co to oznacza w praktyce i czym się różni? Które wybrać?

Fornir, laminat – popularne rodzaje oklein

Drzwi zewnętrzne oklejone fornirem lub laminatem są równie stylowe co drewniane, a także łatwe w utrzymaniu czystości i wymagające minimum konserwacji.

Fornir – wybierz piękną okleinę naturalną

Fornir to okleina naturalna – to tak jakby okleić drzwi prawdziwym drewnem. Takie drzwi są bardzo chętnie wybierane przez klientów, gdyż wyglądają jakbyb zostały w pełni wykonane z naturalnego surowca, chociaż środek kryje materiały drewnopochodne. Wierzchnia warstwa takich drzwi to cienkie płaty drewna, które zabezpieczone lakierem wyglądają po prostu pięknie. Wybierając drzwi fornirowane – możesz mieć pewność, że naturalne usłojenie drewna, a także unikalność wzoru będą zachowane i pomogą stworzyć bardzo stylowe i wyjątkowe wnętrze. Okleina złączona jest ze skrzydłem drzwiowym mocnym klejem, więc nie musisz martwić się, że za jakiś czas odklei się i straci swój urok. Jeśli jednak ulegną zarysowaniu – fachowiec będzie mógł pomóc ci w naprawie

Laminat – praktyczna okleina sztuczna

Laminat to okleina sztuczna, której faktura czy wzór uzależnione są jedynie od fantazji producentów. Najlepsi oferują drzwi laminowane, które swoim wzorem imitują naturalne drewno, ale nie tylko – kolorów i różnych konfiguracji jest tak wiele, że często ciężko się zdecydować. Jeśli martwisz się, że nie będą wyglądać tak samo dobrze jak drzwi drewniane lub fornirowane, to podpowiadamy – zupełnie niepotrzebnie! Drzwi laminowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ich cena zazwyczaj jest niższa niż w przypadku pozostałych opcji. Niestety – uszkodzenie takich drzwi nie jest już tak łatwe w zamaskowaniu jak w innych przypadkach. W naszym salonie pomożemy ci znaleźć piękne i solidne rozwiązanie na twoją kieszeń.

Zobacz pozostałe porady

Podoba Ci się styl industrialny? Oto pomysły na jego wprowadzenie do Twojego wnętrza.

Najważniejsze trendy w wykończeniu wnętrz hoteli

Podłogi – poznaj trendy na 2024 rok