Fornir i laminat
Czym różnią się od siebie popularne wykończenia drzwi?

Są to okleiny, którymi pokrywa się skrzydła drzwiowe. Fornir jest naturalną okleiną. Produkuje się ją z drewna prasowanego pod dużym ciśnieniem i krojonego na plastry różnej grubości. Różnorodne składanie warstw drewna po przekrojeniu plastrów pozwala na uzyskanie efektownych układów słojów i unikatowych wzorów na powierzchni skrzydeł.

Laminat to sztuczna okleina, która imituje drewno. Ze względu na wytrzymałość i grubość ten rodzaj pokrycia dzieli się na okleiny CPL, drewnopodobne i Decor.

Wybierając drzwi wewnętrzne do swojego domu czy mieszkania należy być świadomym, że większa część skrzydeł dostępnych na rynku wykonanych jest z MDF, a ostatcznie wykończonych okleiną. Oczywiście do wyboru pozostają także drzwi w pełni drewniane, ale są zdecydowanie droższe niż te wcześniej wspomniane. Standardowe drzwi wewnętrzne oklejone są fornirem lub laminatem. Co to oznacza w praktyce i czym się różni? Które wybrać?

Fornir, laminat – popularne rodzaje oklein

Drzwi zewnętrzne oklejone fornirem lub laminatem są równie stylowe co drewniane, a także łatwe w utrzymaniu czystości i wymagające minimum konserwacji.

Fornir – wybierz piękną okleinę naturalną

Fornir to okleina naturalna – to tak jakby okleić drzwi prawdziwym drewnem. Takie drzwi są bardzo chętnie wybierane przez klientów, gdyż wyglądają jakbyb zostały w pełni wykonane z naturalnego surowca, chociaż środek kryje materiały drewnopochodne. Wierzchnia warstwa takich drzwi to cienkie płaty drewna, które zabezpieczone lakierem wyglądają po prostu pięknie. Wybierając drzwi fornirowane – możesz mieć pewność, że naturalne usłojenie drewna, a także unikalność wzoru będą zachowane i pomogą stworzyć bardzo stylowe i wyjątkowe wnętrze. Okleina złączona jest ze skrzydłem drzwiowym mocnym klejem, więc nie musisz martwić się, że za jakiś czas odklei się i straci swój urok. Jeśli jednak ulegną zarysowaniu – fachowiec będzie mógł pomóc ci w naprawie

Laminat – praktyczna okleina sztuczna

Laminat to okleina sztuczna, której faktura czy wzór uzależnione są jedynie od fantazji producentów. Najlepsi oferują drzwi laminowane, które swoim wzorem imitują naturalne drewno, ale nie tylko – kolorów i różnych konfiguracji jest tak wiele, że często ciężko się zdecydować. Jeśli martwisz się, że nie będą wyglądać tak samo dobrze jak drzwi drewniane lub fornirowane, to podpowiadamy – zupełnie niepotrzebnie! Drzwi laminowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ich cena zazwyczaj jest niższa niż w przypadku pozostałych opcji. Niestety – uszkodzenie takich drzwi nie jest już tak łatwe w zamaskowaniu jak w innych przypadkach. W naszym salonie pomożemy ci znaleźć piękne i solidne rozwiązanie na twoją kieszeń.

Zobacz pozostałe porady

Co to jest klasa ścieralności paneli podłogowych?

Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn? Czy warto zamontować nowe drzwi na stare futryny?

Jak dopasować nowe drzwi do starych futryn?   Drzwi zewnętrzne to, obok okien, najrzadziej wymieniany element mieszkania. Niestety także one z czasem się niszczą, mogą też zostać uszkodzone podczas prac remontowych czy włamania. Ponieważ zdemontowanie istniejącej futryny jest czasochłonne i drogie, warto rozważyć montaż nowych drzwi w starej futrynie.

Panele na stare panele – czy to dobry pomysł?

Kiedy robisz remont, zwykle zależy Ci na czasie. Niezależnie od tego, czy dopiero wprowadzasz się do kupionego z drugiej ręki mieszkania, czy też remontujesz cztery kąty, w których mieszkasz od lat, wymiana podłogi zawsze jest momentem kluczowym podczas remontu. W tym samym czasie w pomieszczeniu nie można wykonywać żadnych innych prac.

Wybieramy podkład pod panele

Wybieramy podkład pod panele: 5 ważnych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę Wybór paneli podłogowych to nie lada wyzwanie. Spośród setek wariantów kolorystycznych oraz parametrów technicznych niełatwo jest wybrać idealny model do swojego domu. Pochłonięci wyborem paneli nierzadko zapominamy o wyborze równie ważnego produktu uzupełniającego czyli… podkładu pod panele podłogowe. 

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze domu lub mieszkania?

Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu, czy faktyczny stan nieruchomości pokrywa się z umową i deklaracjami sprzedającego. Odbiór lokalu oznacza finalne spisanie liczników i przekazanie kluczy. Możesz przeprowadzić odbiór domu lub mieszkania samodzielnie lub wynająć do tego fachowca. Jak się do tego przygotować? Co ze sobą zabrać?

9 błędów popełnianych przy wykańczaniu domu

Wykończenie wymarzonego domu to ogromne przedsięwzięcie. Nie ważne, ile pieniędzy masz do dyspozycji – zawsze pojawią się mniejsze lub większe problemy, nieprzespane noce i zatargi z fachowcami. Tak nerwowa atmosfera sprzyja popełnianiu błędów, które później negatywnie rzutują na design i funkcjonalność wnętrza. W naszym poradniku wymieniamy 9 największych i jednocześnie najczęściej popełnianych błędów przy wykańczaniu domu.

Czym się różnią drzwi ramiakowe od płytowych? – Progress Design Poznań

Poszukujesz odpowiednich drzwi do swojego domu lub mieszkania? Podczas przeglądania przeróżnych ofert prędzej czy później trafisz na pojęcie drzwi ramiakowych lub ramowych. Chcesz wiedzieć co je cechuje i w jaki sposób je rozpoznać?

Czym różnią się zamki z wkładkami klasy B i klasy C?

Podstawową funkcją każdych drzwi zewnętrznych jest ochrona budynku przed włamaniem. Pamiętajmy jednak, że żaden współczesny włamywacz nie będzie się trudzić z niszczeniem drzwi czy wyrywaniem ich z zawiasów. Znacznie łatwiej i szybciej jest sforsować zamek. Dlatego wybierając drzwi antywłamaniowe nie wolno bagatelizować jakości zamka, w szczególności zastosowanej w nim wkładki.

Jakie są rodzaje ościeżnic do drzwi? – Progress Design Poznań

Są dwa rodzaje ościeżnic; stałe i regulowane. Pierwsze mają szerokość: 60 lub 100 mm. Regulowane posiadają listwy obejmujące, które pozwalają dopasować je do wymiarów muru. Są łatwiejsze w montażu oraz demontażu i mogą być stosowane, gdy grubość muru przekracza 75 mm.

Czy można skracać drzwi? Wszystko o skracaniu i podcinaniu drzwi

Tak, można je skracać. Najczęściej są to podcięcia nie większe niż 3 cm. Nie wpływają one na stabilność drzwi. Większe zmiany należy zgłaszać sprzedawcy już przy składaniu zamówienia. Wówczas drzwi mogą zostać przygotowane do skrótu nawet do sześciu centymetrów. Wszelkie szczegóły trzeba uzgadniać indywidualnie.