9 największych błędów popełnianych przy wykańczaniu domu.
Progress Design Poznań

Wykończenie wymarzonego domu to ogromne przedsięwzięcie. Nie ważne, ile pieniędzy masz do dyspozycji – zawsze pojawią się mniejsze lub większe problemy, nieprzespane noce i zatargi z fachowcami. Tak nerwowa atmosfera sprzyja popełnianiu błędów, które później negatywnie rzutują na design i funkcjonalność wnętrza. W naszym poradniku wymieniamy 9 największych i jednocześnie najczęściej popełnianych błędów przy wykańczaniu domu.

1. Misz-masz

Ten błąd wynika z tego, że właściciele nie zdecydowali się od razu na
konkretny kierunek designu. W efekcie mieszają różne, często zupełnie sprzeczne ze sobą style, co nie ma prawa się udać. Dom może i jest wykończony materiałami
dobrej jakości, ale sprawia chaotyczne wrażenie.

2. Oszczędzanie na wszystkim

To oczywiste, że na etapie wykańczania domu trzeba trochę zacisnąć pasa. Są jednak materiały, na których absolutnie nie powinno się oszczędzać. Na tej liście umieścimy podłogę, drzwi wewnętrzne oraz glazurę, czyli elementy, które są intensywnie eksploatowane i muszą służyć przez dłuższy czas. Ich wymiana jest bowiem kłopotliwa i bardzo kosztowna.

3. Wnętrze z katalogu

Odwzorowanie wyglądu wnętrza z katalogu np. sieci meblowej jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale również bardzo nudnym. Tak urządzony dom będzie prezentować się wtórnie, nie znajdziemy w nim ani krzty indywidualizmu.
Efekt? Wnętrze szybko Ci się opatrzy i będzie „wołać” o zmiany.

4. Zagracenie

Ten błąd często popełniają właściciele stosunkowo niedużych domów. Na ograniczonej powierzchni należy unikać zbyt dużej liczby dodatków i mebli. W
przeciwnym razie wnętrze będzie sprawiać wrażenie zagraconego i znacznie mniejszego, niż wynika to z oficjalnego metrażu.

5. Bibeloty

W domu można stosować różne osobiste dodatki, jak pamiątki z wakacji, po rodzicach czy zdjęcia dzieci. Ważne jest jednak, aby z tym nie przesadzać. Tak
wyraziste elementy od razu rzucają się w oczy i przysłaniają cały zamysł  stylistyczny. W efekcie nawet nowocześnie urządzone wnętrze będzie się nam kojarzyć z mieszkaniem babci.

6. Złe zestawienia kolorystyczne

To temat-rzeka. Designerzy co prawda promują odważne połączenia kolorystyczne, ale osoba, która nie ma w tym doświadczenia, może tutaj popełnić mnóstwo błędów. Klasycznym przykładem jest stosowanie zbyt ciemnych farb, przez co wnętrze wydaje się ponure i małe.

7. Ustawianie mebli tylko pod ścianami

Ten zwyczaj wziął się z tego, że Polacy przez lata mieszkali w bardzo ciasnych mieszkaniach, a ustawienie mebli pod ścianą pozwalało odzyskać nieco przestrzeni. Urządzając dom możesz sobie jednak pozwolić na więcej aranżacyjnej swobody. Eksperymentuj z ustawieniem mebli, np. sofy, na środku salonu. Designerski fotel stojący pod oknem tarasowym może całkowicie zmienić odbiór wnętrza i dodać mu nowatorskiego sznytu.

8. Tanie obok drogiego

łączenie ze sobą materiałów wykończeniowych ze skrajnie różnych półek cenowych jest bardzo ryzykowne. Jeśli np. zainwestujesz w drogą podłogę, ale tanie drzwi wewnętrzne, to gołym okiem będzie widać, że coś tutaj nie gra. Mało tego: to właśnie „taniocha” będzie się bardziej rzucać w oczy i przysłaniać piękno jakościowego materiału.

9. Złe zaplanowanie prac

Harmonogram wykończenia domu powinien zostać perfekcyjnie dopracowany. Nie może być przecież tak, że najpierw ekipa ułoży drogą podłogę, a następnie do pomieszczenia wejdą malarze, którzy choćby bardzo się starali, na pewno upaćkają panele czy parkiet. Dla bezpieczeństwa zaplanuj poszczególne prace tak, aby pomiędzy nimi był około tygodniowy bufor (na wypadek, gdyby któraś ekipa się spóźniła).

Planując wykończenie domu zastanów się więc, co najpierw zrobić, z czego zrezygnować, a na czym szczególnie Ci zależy. Koniecznie przejrzyj Internet (chociażby nasz blog) w poszukiwaniu inspiracji. Zapisz też sobie ten poradnik, aby móc uniknąć wymienionych w nim błędów.

Zobacz pozostałe porady