Open space concept – aranżacja otwartej przestrzeni

Otwarta przestrzeń, łącząca ze sobą funkcje kilku pomieszczeń, to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w niewielkich kawalerkach jak i przestronnych apartamentach. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia w jednym? To jak najbardziej możliwe! Jeśli rozważasz wprowadzenie open space do swojego domu, z naszego artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed wyburzeniem ścian.

Na czym polega open space concept?

To nic innego jak połączenie kilku pomieszczeń w jedną, wspólną przestrzeń, kreatywnie podzieloną za pomocą mebli lub półścianek. Przykładem może być kuchnia, otwarta na salon lub jadalnia, połączona z pokojem dziennym. Takie rozwiązanie ma zarówno zwolenników jak i przeciwników, ale jedno jest pewne: w ostatnich latach cieszyło się ono sporą popularnością.

Zalety otwartej przestrzeni

Jeśli Twoja przestrzeń jest znacznie ograniczona, dodatkowy podział nie będzie dla niej korzystny. Z tego powodu wiele małych mieszkań wykorzystuje koncepcję open space, oszczędzając dzięki temu cenne metry kwadratowe. Takie rozwiązanie nie tylko wizualnie powiększa wnętrze, ale sprawia, że staje się ono bardziej funkcjonalne. Jedno pomieszczenie zyskuje wtedy wiele zastosowań. Ponadto zadowoli ono osoby kochające jasne pomieszczenia z dużą ilością dziennego światła. Projektanci chętnie wykorzystują plan otwartej przestrzeni również w większych mieszkaniach czy domach, tworząc miejsce do wspólnej aktywności dla rodzin.

Czas dla rodziny

Dla rodziców małych dzieci open space może stanowić bardzo praktyczny sposób na spędzanie cennego czasu ze swoimi pociechami bez konieczności odrywania się od obowiązków domowych. Jeśli zdecydujemy się na połączenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego, możemy jednocześnie zajmować się gotowaniem i mieć oko na bawiące się maluchy. Ponadto niewielka odległość między strefą kuchenną a jadalnią może ułatwić organizację rodzinnych imprez. Wspólny pokój dzienny może pomagać w zacieśnianiu więzi między domownikami, tworząc okazję do rozmów i aktywności.

Open space w praktyce

Wielofunkcyjne wnętrza często projektowane są w stylu loftowym, minimalistycznym lub skandynawskim, ponieważ dzięki ograniczonej ilości detali unikniemy wrażenia nadmiernego zagracenia, o które w tych warunkach nietrudno. Niewielkie przedmioty codziennego użytku, jak np. przybory kuchenne, naczynia, lub zabawki warto przechowywać w zamkniętych szafkach. Jeśli zależy Ci na uprzestrzennieniu wnętrza, wybierz jasne kolory podłogi, drzwi i mebli.

Wady tego rozwiązania

Co dla jednych jest zaletą, dla innych może stanowić problem, dlatego open space concept nie sprawdzi się u wszystkich. Dzielenie przestrzeni z innymi domownikami wiąże się z brakiem prywatności i hałasem, dlatego nie każdy się w niej odnajdzie. Dodatkową trudnością, płynącą z takiego rozwiązania może być regulacja temperatury wnętrza, która działa mniej efektywnie w otwartej przestrzeni. Mniejsze pokoje są łatwiejsze do ogrzania lub ochłodzenia, dlatego ściany pod tym względem wygrywają.

Open space – czy warto?

Na pytanie, czy warto wykorzystać open space concept w swoim domu, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, dlatego weź je pod uwagę przed podjęciem decyzji. Marzysz o przestrzeni do wspólnego spędzania czasu z rodziną, które będzie funkcjonalne i przestronne? Będzie to plan idealny dla Ciebie. Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać potencjał tego rozwiązania, warto skonsultować się z projektantem wnętrz i zasięgnąć fachowej porady.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady