Szyby w drzwiach pełnią głównie funkcję estetyczną, choć aspekt praktyczny również jest obecny – przeszklenia z jednej strony ograniczają prywatność, ale z drugiej – umożliwiają dostęp światła, potrafią rozjaśnić zaciemnione pomieszczenie. Jeśli interesuje Cię, w jakich pokojach przeszklone drzwi sprawdzą się najlepiej, zachęcamy do lektury.
Cechy przeszkleń w drzwiach
Dekoracyjne elementy, jakimi są przeszklenia, można zastosować niemal na każdym skrzydle drzwiowym. Wiele tych samych modeli drzwi występuje w wersji z przeszkleniami i bez, co pozwala zachować spójność estetyczną drzwi zamontowanych w różnych pomieszczeniach. Najczęściej wykorzystuje się przeszklenia w produkcji drzwi jednoskrzydłowych, ale doskonałe efekty wizualne tworzą także drzwi przeszklone wewnętrzne dwuskrzydłowe (uchylne i rozsuwane). Nawet w drzwiach łamanych, wahadłowych czy przesuwnych można zastosować przeszklenia.
Przeszklenia mogą być mniej lub bardziej dyskretne. W drzwiach jednoskrzydłowych przeszklenie dzielone jest na kilka części, w niektórych modelach może zajmować nawet większą część skrzydła. Natomiast tam, gdzie zależy Ci na tym elemencie dekoracyjnym, ale jednocześnie na prywatności, możesz wybrać skrzydło z przeszkleniem nieznacznych rozmiarów albo usytuowane z boku, w formie ozdobnego akcentu.
Przeszklenie może być wykonane ze szkła klejonego lub hartowanego – oba rodzaje są bezpieczne, nawet w razie rozbicia, nie stanowią zagrożenia dla domowników. Przy produkcji szkła klejonego wykorzystuje się folię – ewentualnym po uderzeniu, szkło nie rozpada się na kawałki, natomiast szkło hartowane rozpada, ale jego drobinki są zupełnie nieostre.
Gdzie najlepiej wykorzystać potencjał drzwi z przeszkleniami?
Łazienka to wnętrze intymne, w którym najczęściej nie ma okien, więc ta niewielka przestrzeń aż się prosi o doświetlenie za pomocą przeszkleń w drzwiach. Ale co z prywatnością? Bez obaw! Do drzwi łazienkowych najczęściej stosuje się niedużych rozmiarów, nieprzejrzystą szybę, usytuowaną w górnej części skrzydła.
Sypialnia podobnie jak łazienka jest pomieszczeniem intymnym. Również do tego wnętrza można zastosować drzwi z przeszkleniami, wybierając takie, które będą przepuszczały światło, ale nie będą zupełnie przejrzyste. Szkło mleczne odznacza się średnią przeziernością, więc sprawdzi się doskonale. Z kolei szkło satynowe jest matowe i lekko szare, więc przepuszcza mniej światła, ale zapewnia więcej poufności.
W przypadku pozostałych pokoi możesz wybrać skrzydła z takimi przeszkleniami, jakie tylko Ci się podobają i pasują do stylu, w jakim utrzymane są wnętrza. Przeszklenia przeźroczyste przepuszczają 100% światła i jednocześnie nie zasłaniają wnętrza pokoju, co pozwala uzyskać świetne efekty aranżacyjne. Dzięki takim drzwiom zyskujesz jasną przestrzeń pokoju łączącego się z pomieszczeniem sąsiadującym. Z kolei za pomocą drzwi z przeszkleniami witrażowymi lub ornamentowymi Twoje wnętrze nabierze oryginalnego sznytu. Co więcej przeszklenia ornamentowe również zapewniają dyskrecję, ponieważ ich wypukłe wzory zniekształcają widok tego, co znajduje się za drzwiami. Im więcej ornamentów na szkle i im bardziej niejednorodna jest jego struktura, tym bardziej rozmywa się widok.
Niewątpliwie drzwi z przeszkleniami to atrakcyjny element dekoracyjny, który nada Twoim wnętrzom indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. W salonie Progress Design znajdziesz szeroki wybór skrzydeł z przeszkleniami renomowanych producentów – odwiedź nas!