Panele o wzorze w jodełkę – trend powrotu do przeszłości

Progress Design Poznań

Podłoga w jodełkę jednoznacznie kojarzy się z eleganckim, klasycznym parkietem. Obecne trendy pokazują, że może to być znakomity wybór także do współczesnego wnętrza. Co ciekawe, wcale nie trzeba tutaj inwestować w kosztowny parkiet. Podobny efekt uzyskamy wybierając panele laminowane o wzorze w jodełkę oraz panele winylowe układane w jodełkę. Sprawdź wskazówki, jakie zebraliśmy dla Ciebie w naszym poradniku. 

Do jakich wnętrz pasują panele w jodełkę? 

Taka podłoga będzie znakomitym wyborem przede wszystkim do wnętrza urządzonego w stylu vintage. Obserwujemy wzrost zainteresowania designem nawiązującym do przeszłości, szczególnie lat 50., 60. i 70. XX wieku. Elementem wykończenia wnętrza, który najbardziej przyczynia się do wprowadzenia takiego stylu, jest właśnie podłoga w jodełkę. 

Panele o wzorze w jodełkę mogą być fantastycznym uzupełnieniem wnętrza urządzonego w stylu klasycznym. Mając mieszkanie w kamienicy w historycznym centrum miasta warto nawiązać do tego w detalach wykończenia. 

Ułożenie paneli w jodełkę pasuje również do domu czy mieszkania urządzonego w stylu glamour. Taka podłoga prezentuje się elegancko, ponadczasowo i tworzy piękne tło dla luksusowych akcentów wykończeniowych. 

Ciekawostka 

Wzór w jodełkę rozpropagowano w XVI-wiecznej Francji. Na taką podłogę mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożni, ponieważ jej układanie było bardzo czasochłonne i tym samym kosztowne. Stąd nawet dziś podłoga w jodełkę kojarzy się nam z luksusem i elegancją.

Gdzie układać podłogę o wzorze w jodełkę?

Panele w jodełkę znakomicie pasują do dużych pomieszczeń, jak chociażby salon. Nie oznacza natomiast, że trzeba ich unikać w małych pokojach. Co prawda można spotkać się z opinią, że taki wzór podłogi optycznie zmniejsza pomieszczenie, ale wszystko tak naprawdę zależy od metody ułożenia. Do małych pomieszczeń polecamy panele w jodełkę o łagodniejszym wzorze, co pozwoli je efektownie wyeksponować i zyskać wymarzoną podłogę na ograniczonej powierzchni.

Czy panele o wzorze w jodełkę nadają się do łazienki? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby samodzielnie urządzające wnętrze czy korzystające z inspiracji znalezionych w Internecie. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. W pomieszczeniach takich, jak właśnie łazienka czy toaleta, można stosować specjalne panele o podwyższonej odporności na wilgoć, ale tylko przy zachowaniu kilku zasad:

  • Nie można dopuszczać, aby na panelach długo stała woda (czyli najlepiej ją od razu ścierać),
  • Lepiej postawić na panele winylowe, klejone do podłoża i zadbać o ich prawidłowy montaż,
  • W pomieszczeniu musi być sprawna wentylacja grawitacyjna lub – jeszcze lepiej – mechaniczna,
  • W pomieszczeniu powinna być zachowana optymalna temperatura, co usprawni proces odprowadzenia nadmiernej wilgotności. W przypadku położenia paneli na ogrzewanie podłogowe, konieczne jest przestrzeganie wytycznych producenta paneli w sprawie maksymalnej temperatury podłoża.

O czym warto pamiętać decydując się na ułożenie paneli w jodełkę?

Najważniejsza zasada brzmi: taka podłoga jest kluczowym elementem wystroju pomieszczenia. Aby wyeksponować efektowny wzór dobrze będzie zastosować neutralne barwy na ścianach – biel, jasną szarość, krem. Dzięki temu podłoga z paneli ułożonych w jodełkę będzie od razu przyciągać wzrok i wyznaczać styl wnętrza.

Wskazówka
Do podłogi w jodełkę bardzo dobrze będą pasować zarówno meble w stylu vintage, jak i te nowoczesne, o minimalistycznym charakterze.

Jak układać panele w jodełkę?
Choć może się to wydawać łatwe, to jednak sugerujemy, aby powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie – układanie paneli podłogowych we wzór jodełki jest czasochłonne, wymaga olbrzymiej precyzji oraz cierpliwości.
Warto również wiedzieć, że istnieją trzy popularne sposoby układania paneli w jodełkę:

Jodła angielska – nazywana też „jodełką sierżant”. W tej metodzie chodzi o to, aby krótszy bok jednego panelu stykał się z dłuższym bokiem drugiego pod kątem prostym.

Jodełka francuska – nazywana też „chevron”. To bardzo elegancka metoda układania podłogi, w której panele zacina się pod kątem 45° – powstaje charakterystyczny grzmot.

Jodełka węgierska – tutaj panele zacina się pod kątem 60°, co daje spektakularny efekt, ale wymaga dużo więcej pracy i precyzji.

Podobają Ci się panele układane w jodełkę? W takim razie znajdź takie, które będą idealnie pasować do Twojego wnętrza pod względem kolorystycznym i ciesz się ich użytkowaniem.

Zobacz pozostałe porady