Drzwi zewnętrzne jako element systemu smart home. Poznaj najnowsze technologie

Progress Design Poznań

Każdego dnia korzystamy z wielu urządzeń podłączonych do Internetu. Ułatwiają nam wykonywanie obowiązków służbowych, podnoszą komfort życia, zwiększają bezpieczeństwo. Powoli standardem stają się też rozwiązania z dziedziny smart home, czyli inteligentnego domu. Jednym z ciekawszych przykładów będą tutaj drzwi zewnętrzne wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Czym charakteryzują się drzwi zewnętrzne do inteligentnych budynków? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Priorytet to bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne typu smart nie są wcale kolejnym gadżetem czy ciekawostką, która nie ma szczególnego zastosowania w codziennym użytkowaniu. Wprost przeciwnie – to duży krok w kierunku podwyższenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Takie drzwi poza standardowymi rozwiązaniami antywłamaniowymi zostały wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które bardzo utrudniają zadanie włamywaczom.

Co ważne, większość drzwi zewnętrznych może zostać uzupełnionych o elementy systemu smart, co z kolei pozwala dopasować je pod względem stylistycznym do praktycznie każdego budynku mieszkalnego. Dodatkowe rozwiązania nie są widoczne, w żaden sposób nie ograniczają funkcjonalności drzwi, dlatego warto je rozważyć na etapie wybierania i zamawiania stolarki do domu.

Jakie rozwiązania obecnie funkcjonują?

Warto od razu podkreślić, że technologie smart stosowane w drzwiach z reguły są w pełni kompatybilne z najpopularniejszymi systemami inteligentnego domu. Można nimi sterować przy pomocy smartfonu, dlatego są one dostępne praktycznie dla każdego – aby w pełni wykorzystać poszczególne funkcje nie potrzebujemy żadnych zaawansowanych i kosztownych instalacji, wystarczy tylko stały dostęp do Internetu.

Kluczowym elementem jest zastosowanie zamku automatycznego z napędem elektrycznym, wówczas zaryglowanie drzwi następuje automatycznie po ich zatrzaśnięciu. Daje nam to możliwości zastosowania wielu funkcji smart, wśród których można wymienić:

  • Czytnik linii papilarnych – służy do odryglowywania drzwi poprzez przyłożenie palca do czytnika. Można zaprogramować kilka odcisków, zwykle należących do domowników. Eliminuje to ryzyko otwarcia drzwi przez osoby nieuprawnione oraz rozwiązuje problem zgubienia kluczy. To bardzo wygodne!
  • Klawiatura numeryczna – jeśli rozwiązanie z odciskiem palca niespecjalnie do Ciebie przemawia, to możesz zdecydować się na klasyczne rozwiązanie polegające na tym, że otwarcie drzwi następuje po wpisaniu ustalonego kodu.
  • RFID – rozwiązanie rzadko stosowane w domach prywatnych, natomiast idealnie sprawdzające się np. w biurach. Polega ono na tym, że otwarcie drzwi następuje po przyłożeniu karty lub breloku. Można nadać dostęp do pomieszczeń nawet 150 osobom.
  • Bluetooth & Code – ta funkcja umożliwia otwarcie drzwi zdalnie z poziomu smartfonu – wystarczy tylko podać indywidualny kod.
    Czujnik rygla – poinformuje on użytkownika o zaryglowaniu drzwi przy pomocy klucza.
  • Zamek automatyczny z napędem elektrycznym – zaryglowanie drzwi następuje automatycznie po ich zatrzaśnięciu. Jest to funkcja stosowana głównie w budynkach biurowych (do ponownego otwarcia drzwi konieczne jest użycie karty/breloku).
  • Przełącznik do antaby – montuje się go w antabie, jest połączy z zamkiem z napędem elektrycznym.
  • Kontaktron – to czujnik informujący o otwarciu drzwi, co natychmiast wzbudza system alarmowy.
  • Czujnik funkcji dziennej – pozwala np. ustalić, że w ciągu dnia drzwi mogą zostać tylko zatrzaśnięte, natomiast w godzinach nocny będą się automatycznie ryglować (ich otwarcie będzie możliwe wyłącznie po użyciu karty czy skorzystaniu z innego elektronicznego systemu dostępu).

Dlaczego warto mieć inteligentne drzwi zewnętrzne?

Najważniejszą zaletą opisanych rozwiązań jest znaczące podwyższenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich dobytku. Technologie smart nie tylko bardzo utrudniają nieuprawnione otwarcie drzwi (a to najczęściej wybierana droga przez włamywaczy), ale też pozwalają właścicielowi np. monitorować to, co dzieje się przed wejściem do jego domu (poprzez skonfigurowanie systemu z wideodomofonem).

Nie bez znaczenia jest również komfort. Nowoczesne systemy umożliwiają zdalne sterowanie drzwiami i np. otwarcie ich z poziomu smartfonu, gdy chcemy wpuścić do domu kogoś znajomego, by podlał kwiaty podczas naszej nieobecności. Właściciel będzie również otrzymywać powiadomienia o każdorazowym otwarciu drzwi wraz z informacją, kto wrócił do domu (super rozwiązanie dla troskliwych rodziców).

Dodatkowo systemy są na tyle rozbudowane, że można je połączyć z innymi instalacjami inteligentnego domu i sterować poszczególnymi funkcjami z poziomu jednego urządzenia – np. wiedząc, że za kilka minut będziemy w domu, odryglowujemy drzwi, podnosimy rolety zewnętrzne i podwyższamy temperaturę. Jest to niezwykle komfortowe i idealnie wpisuje się w dzisiejszy styl życia.

Drzwi zewnętrzne kompatybilne z systemami smart home zamówisz w salonie Progress Design. Na miejscu możesz również przetestować poszczególne funkcje, aby upewnić się, jak wpływają na codzienny komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zobacz nasze porady