Koszty utrzymania naszych domów rosną z roku na rok – to truizm, którym na co dzień staramy się nie zaprzątać sobie głowy. Największe wydatki z domowego budżetu generuje ogrzewanie (odpowiada za aż 80% zużywanej energii). Wiedząc, że nie ma co liczyć na spadki cen gazu, prądu czy paliw stałych, warto pomyśleć o obniżeniu kosztów ogrzewania już na etapie budowy lub remontu budynku mieszkalnego. Jednak sama izolacja termiczna ścian i dachu to za mało – ogromny wpływ na standard energetyczny domu ma również klasa zamontowanej stolarki okiennej i drzwiowej.
I o ile w przypadku okien raczej nie toczy się dyskusja na temat opłacalności zastosowania modeli z pakietem trójszybowym i ciepłą ramą, o tyle wciąż pewne wątpliwości wśród inwestorów budzi kwestia zakupu drzwi pasywnych lub energooszczędnych. Czy to ma sens? Dowiesz się z tego z artykułu przygotowanego przez ekspertów Progress Design.
Ile ciepła „ucieka” przez drzwi?
Nie istnieją dokładne wyliczenia, które jednoznacznie wskazywałyby na realny ubytek ciepła przez nieszczelne czy słabo zaizolowane drzwi. Stolarkę w domu jednorodzinnym traktuje się jako całość i obliczając bilans energetyczny budynku uwzględnia się zarówno straty generowane przez okna, jak i drzwi.
Szacunkowa utrata ciepła przez stolarkę niskiej klasy wynosi ok. 20%. W praktyce to właśnie drzwi i okna są najsłabszymi elementami bariery termicznej we współczesnych budynkach, nawet tych energooszczędnych i prawidłowo wykonanych. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć w internetowe zdjęcia z inspekcji kamerą termowizyjną, która bezlitośnie obnaża wszystkie błędy w izolacji – kumulują się one właśnie w okolicach stolarki.
Warto wiedzieć:
Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego bez zainwestowania w okna i drzwi o wysokim współczynniku termoizolacyjności nie ma wielkiego sensu – straty ciepła nadal będą wysokie, co przełoży się na rachunki za ogrzewanie.
Drzwi pasywne a drzwi energooszczędne – czym się różnią?
Choć oba terminy bywają stosowane zamiennie, to trzeba wiedzieć, że istnieją spore różnice między drzwiami pasywnymi a energooszczędnymi. Sprowadzają się one do klasy termoizolacyjności przegrody, która jest wyrażona współczynnikiem Ud.
I tak:
-
Dla drzwi pasywnych współczynnik Ud nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.
-
Dla drzwi energooszczędnych współczynnik Ud nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K.
Jak widać, różnica na korzyść drzwi pasywnych jest znaczna, ponieważ wynosi około 40%. Teoretycznie więc o tyle mniej ciepła powinno „uciekać” przez drzwi wejściowe. Oczywiście, nie jest tak, że po zamontowaniu drzwi pasywnych z dnia na dzień dom zacznie zużywać o 40% mniej energii grzewczej – byłoby to zbyt daleko idące uproszczenie.
Pamiętajmy natomiast, że drzwi wejściowe montuje się z myślą o użytkowaniu ich przez wiele lat, dlatego w pewnym momencie z pewnością nastąpi zwrot z inwestycji w model pasywny (droższy o ok. 15% w porównaniu z drzwiami energooszczędnymi).
Nie zapominajmy również o tym, że drzwi pasywne zapewniają o wiele wyższy komfort termiczny, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku nowocześnie zaprojektowanych domów bez wiatrołapu.
Warto wiedzieć:
Od 2021 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi współczynnik Ud dla drzwi zewnętrznych montowanych w ścianach zewnętrznych lub w ścianach między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Warunek ten spełniają wyłącznie drzwi energooszczędne oraz, oczywiście, pasywne.
Wymiana starych drzwi na energooszczędne lub pasywne? To bardzo dobry pomysł
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych oddanych do użytku w ostatnich latach posiada minimum energooszczędne drzwi zewnętrzne. Te, które wybudowano po 1 stycznia 2021 r. muszą już być w nie wyposażone, zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami. Problem stanowią natomiast budynki starsze, w których bardzo często stan stolarki okiennej i drzwiowej pozostawia wiele do życzenia.
Stare drzwi zewnętrzne to jeden wielki mostek termiczny, którego usunięcie pozwoli realnie obniżyć koszty ogrzewania oraz negatywny wpływ budynku na środowisko poprzez zmniejszenie strat ciepła. Dlatego zakup i wymiana energooszczędnej lub pasywnej stolarki mogą zostać sfinansowane ze środków przyznanych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Po szczegóły odsyłamy na stronę rządową: https://czystepowietrze.gov.pl/.
Szeroki wybór drzwi pasywnych i energooszczędnych, zarówno o nowoczesnym, jak i tradycyjnym designie, znajdziesz w salonie Progress Design. Nasi doradcy pomogą Ci dobrać odpowiednie drzwi w budżecie, którym dysponujesz, oraz zaproponują usługę fachowego montażu, który ma kluczowy wpływ na termoizolacyjność całej przegrody.