Podoba Ci się styl industrialny? Oto pomysły na jego wprowadzenie do Twojego wnętrza

Styl industrialny to bez wątpienia jeden z najbardziej wyrazistych kierunków w designie wnętrz. Nie każdemu przypadnie do gustu, natomiast nie można mu odmówić, że nikogo nie pozostawia obojętnym. Jeśli kusi Cię zastosowanie elementów stylu industrialnego w Twoim wnętrzu, to mamy dla Ciebie kilka inspiracji.

 

Co charakteryzuje styl industrialny?

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku, w okresie wielkiej recesji w Stanach Zjednoczonych. Upadające fabryki zostawiały po sobie puste budynki, w tym hale magazynowe i produkcyjne, co szybko wykorzystały środowiska artystyczne, urządzając w nich nie tylko pracownie, ale też mieszkania.

Charakterystyczne elementy stylu industrialnego z powodzeniem można wprowadzić także do współczesnych przestrzeni mieszkalnych, łącząc surowy wystrój z komfortowymi rozwiązaniami i najnowocześniejszymi technologiami. Dzięki temu industrialne wnętrza mogą tworzyć wygodną przestrzeń do życia, która przypadnie do gustu osobom preferującym wyraziste detale wykończeniowe, natomiast nieprzepadającym za uładzonym, nijakim i bezpiecznym designem rodem z katalogu.

Ogromną zaletą stylu industrialnego jest to, że nie da się go pomylić z żadnym innym. Jest niezwykle ekspansywny, o czym trzeba pamiętać wprowadzając do wnętrza tylko jego wybrane elementy. Do tych najbardziej charakterystycznych cech stylu industrialnego zaliczymy:

  • Surowość ścian – zamiast idealnie równych gładzi stawiamy na wyeksponowanie krzywizn, gołego betonu czy cegły;
  • Surowość podłóg – podłoga w stylu industrialnym to przede wszystkim nieidealna deska czy patyna. Ten efekt można osiągnąć wybierają odpowiednie panele podłogowe, do czego jeszcze wrócimy w naszym artykule;
  • Instalacje na widoku – fani stylu industrialnego nie dążą do tego, aby zakryć przewody, kable czy kanały wentylacyjne, wprost przeciwnie: chcą je wyeksponować;
  • Metal – to kluczowy materiał, po jaki sięgamy w industrialnym wnętrzu. Metal musi być obecny na każdym kroku, czy to pod postacią mebli, ram i szprosów okiennych, okuć meblowych czy dodatków dekoracyjnych.
Od czego zacząć?

Na dobry początek musisz się zastanowić, czy chcesz urządzić całe wnętrze zgodnie z zasadami stylu industrialnego, czy tylko sięgnąć po jego wybrane elementy. Wbrew pozorom można zgrabnie i estetycznie połączyć tak wyrazisty styl z innymi kierunkami w designie.

Styl industrialny bardzo dobrze koresponduje z np. stylem skandynawskim, loftowym, nowoczesnym czy minimalistycznym, a nawet z japońskim czy szalenie modnym w ostatnim czasie japandi (połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego).

Gotowe pomysły na industrialne akcenty w domowym wnętrzu

Jeśli styl industrialny Cię zachwycił, natomiast nie masz przekonania, czy powinien dominować w Twoim wnętrzu, to na początek możesz sięgnąć po jego wybrane elementy. Masz tutaj naprawdę szerokie pole do popisu, a oto kilka obiecanych inspiracji:

 

  1. Podłoga w stylu industrialnym – tutaj szczególnie dobrym wyborem będą panele laminowane lub winylowe z efektem starej, zużytej podłogi. Jest to bardzo wyrazisty detal wykończenia, który stworzy efektowne tło dla mebli czy drzwi.
  2. Metalowe drzwi wewnętrzne – bardzo interesujące rozwiązania tego typu znajdziesz w ofercie marki OTIF, która produkuje zachwycające drzwi z metalu i szkła, perfekcyjnie korespondujące ze stylem industrialnym.
  3. Odsłoń okna! – styl industrialny to przestrzeń, a taki efekt można osiągnąć nawet w relatywnie małym mieszkaniu czy domu. Wystarczy wpuścić do środka jak najwięcej naturalnego światła.
  4. Recykling – w industrialnych wnętrzach doskonale prezentują się meble i dodatki z odzysku, które możesz znaleźć np. na lokalnych pchlich targach czy na portalach ogłoszeniowych.
  5. Odkryj część instalacji – prostym sposobem na to może być zakup lampy wiszącej stylizowanej na fabryczną oprawę oświetleniową na kablu mocowanym do sufitu.

Szeroki wybór materiałów wykończeniowych, które idealnie wpisują się w założenia stylu industrialnego, pozwalając wprowadzić jego elementy do każdego wnętrza, znajdziesz w ofercie salonu Progress Design.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady