Najważniejsze trendy w wykończeniu wnętrz hoteli

Zwykle to hotele są jednymi z pierwszych obiektów, w których pojawiają się najnowsze rozwiązania w dziedzinie designu wnętrz. W końcu na pozytywne doświadczenia gości wpływa nie tylko standard obsługi, ale także wystrój pokoju i części wspólnych – lobby, restauracji etc. Właściciele obiektów, zwłaszcza tych wyższej klasy, kładą silny akcent na spójność wystroju z tożsamością marki hotelu. Równie istotne jest stosowanie takich materiałów, które dobrze zniosą trudy intensywnej eksploatacji. Najważniejszym trendom w wykończeniu wnętrz hoteli przyglądamy się w naszym artykule.

Stonowana kolorystyka

Zaaranżowanie wnętrza hotelu to spore wyzwanie dla projektanta, który z jednej strony musi zadbać o to, aby design był „jakiś” i pasował do kreowanego wizerunku obiektu, a z drugiej powinien mieć na względzie, że w hotelu będą się zatrzymywać osoby mające najróżniejsze preferencje estetyczne.

Celem jest zatem osiągnięcie stanu, w którym wystrój hotelu nie jest banalny, ale też jest stosunkowo uniwersalny, dzięki czemu przypadnie do gustu możliwie szerokiej grupie gości.

Nieprzypadkowo w hotelach bardzo rzadko spotyka się wyraziste, mocno kontrastujące zestawienia kolorystyczne. Preferowana jest stonowana kolorystyka, która sprzyja odpoczynkowi, a przy tym dobrze koresponduje z charakterem danego obiektu.

Motyw przewodni

W większości współcześnie budowanych czy remontowanych hoteli stawia się na elegancki minimalizm. Jest to styl na tyle uniwersalny, że spodoba się większości gości obiektu, co jest priorytetem dla projektanta.

Jednocześnie styl wykończenia wnętrza powinien wyróżniać hotel na tle konkurencyjnych obiektów, ułatwiając gościom zapamiętanie pobytu. Tutaj bardzo popularnym rozwiązaniem jest sięganie po elementy zaczerpnięte z innych, wyrazistych stylów w designie, jak np. kolonialny, glamour, loftowy, prowansalski czy industrialny.

Oczywiście dobór tych akcentów nie może być przypadkowy – punktem wyjścia jest wizerunek hotelu i tożsamość jego marki. Jeśli np. hotel chce komunikować swoje zaangażowanie w ochronę środowiska (ekologiczne instalacje grzewcze, rzadsza wymiana ręczników, ograniczenie opakowań jednorazowych etc.), to warto wykorzystać ten fakt poprzez wybór naturalnych materiałów wykończeniowych oraz postawienie na dekoracje nawiązujące do przyrody.

Jakość użytych materiałów

Hotele stanowią ogromne wyzwanie dla materiałów wykończeniowych. Przy tak dużym ruchu, częstej zmianie gości i intensywnej eksploatacji podłóg, drzwi czy mebli, nie ma miejsca na eksperymenty jakościowe.

Materiały są o wiele trwalsze. Ogranicza to częstotliwość przeprowadzania prac remontowych, które zawsze stanowią duży problem dla właściciela obiektu, nierzadko wymagając czasowego wyłączenia z użytku części pomieszczeń.

Popularne materiały wykończeniowe i dekoracyjne

Wybór materiałów jest oczywiście ściśle uzależniony od klasy hotelu. Obiekty cztero-, a tym bardziej pięciogwiazdkowe, muszą dbać o swój wizerunek i stosować materiały wykończeniowe adekwatne do ich rangi, a tym samym do oczekiwań gości.

W hotelach bardzo często sięga się po efektowne materiały dekoracyjne, które robią duże wrażenie na gościach, mając pozytywny wpływ na wizerunek marki obiektu. Można tutaj wskazać na takie rozwiązania, jak wzorzyste tapety, drewniane podłogi, panele ścienne czy lamele, a więc dekoracje jednoznacznie kojarzące się z gustownym, nowoczesnym designem.

Szeroki wybór materiałów wykończeniowych dla hoteli, restauracji, obiektów konferencyjnych czy centrów SPA&Wellness znajdziesz w ofercie salonu Progress Design.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady