Marzy Ci się wnętrze w stylu japandi? Sprawdź, jakie drzwi i podłogę wybrać

Stylów wykończenia wnętrza jest dziś tak dużo, że naprawę można się w tym pogubić. W dodatku wciąż powstają nowe, a bardzo wyraźnym trendem jest łączenie ze sobą elementów charakterystycznych dla różnych, z pozoru odmiennych kierunków w designie. Tak też powstał styl japandi, który pod kilkoma względami może być idealnym wyborem również do Twojego wnętrza – zwłaszcza, jeśli nie przepadasz za ekstrawagancją. Styl japandi można wprowadzić m.in. poprzez wybór odpowiednich drzwi i podłogi, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Czym właściwie jest styl japandi?

Założenia stylu japandi zdradza już sama jego nazwa. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem elementów typowych dla japońskiej estetyki oraz skandynawskiego minimalizmu i użyteczności. Ten mariaż jest o tyle intuicyjny, że oba kierunki w designie mają wiele cech wspólnych, by wymienić tylko oszczędność w formie, stonowaną kolorystykę oraz kładzenie akcentu na naturalne materiały wykończeniowe.

Oto kluczowe założenia stylu japandi:

  • Minimalizm – styl japandi czerpie pełnymi garściami z japońskiej i skandynawskiej kultury umiaru, kładąc nacisk na minimalistyczny wystrój wnętrz i funkcjonalność. W stylu japandi nie ma miejsca na przypadkowe dodatki czy ozdoby – wszystko ma czemuś służyć, poprawiając użyteczność pomieszczenia.
  • Naturalne materiały – zarówno Japończycy, jak i Skandynawowie wyjątkowo cenią sobie naturalne materiały wykończeniowe, w szczególności drewno i kamień. Nic zatem dziwnego, że we wnętrzu w stylu japandi stosuje się przede wszystkim elementy drewniane, bambusowe, lniane, bawełniane, ceramiczne itd. Dzięki temu wnętrze jest ciepłe i przytulne.
  • Stonowane kolory – styl japandi zdecydowanie nie jest dla osób, które lubią wyraziste kolory i mocne kontrasty. We wnętrzu zaaranżowanym zgodnie z tym trendem dominuje stonowana kolorystyka, z beżami, bielą, odcieniami szarości i brązu.
  • Funkcjonalność – meble i dodatki powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i rzeczywiście potrzebne. W stylu japandi nie stawiamy np. fotela na środku salonu tylko po to, aby ładnie wyglądał. Ergonomia jest tutaj na pierwszym miejscu.

Drzwi w stylu japandi – minimalizm i znakomita funkcjonalność

Drzwi i podłoga w praktyce wyznaczają kierunek przewodni wnętrza, dlatego to na nich skupimy się w tym poradniku, podpowiadając wybór odpowiednich materiałów osobom chcącym uzyskać efekt stylu japandi.

Zacznijmy od drzwi wewnętrznych. Nie zaskoczymy Cię pisząc, że te powinny być minimalistyczne w formie, utrzymane w stonowanej kolorystyce, natomiast przy tym bardzo funkcjonalne.

Do wnętrza w stylu japandi świetnie pasują np. drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca oraz maksymalnie wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń, np. pod skosami.

Warto również postawić na drzwi z przeszkleniami, dzięki którym wnętrze będzie lepiej doświetlone naturalnym światłem, co pozwoli uzyskać efekt przestronności. Tutaj szczególną uwagę radzimy zwrócić na drzwi PORTA VERTE PREMIUM.

Jaką podłogę wybrać do wnętrza w stylu japandi?

Idealnym wyborem będzie podłoga z prawdziwego drewna, natomiast śmiało można się pokusić o bardziej przystępne cenowo panele – czy to laminowane, czy winylowe. Pamiętając o założeniach stylu japandi, wybieramy podłogę o dekorze drewna, w jasnej, neutralnej wersji kolorystycznej, która będzie pięknie korespondować z np. białymi drzwiami i listwami przypodłogowymi.

Porada eksperta Progress Design:
Efekt japandi wzmocni również odpowiedni sposób ułożenia podłogi, np. w bardzo modną jodełkę.

Podsumowanie

Styl japandi to bardzo atrakcyjny trend, który błyskawicznie przyjmuje się w polskich domach i mieszkaniach. Nic dziwnego: idealnie trafia w nasz gust, charakteryzując się brakiem ekstrawagancji, porządkiem, przewidywalnością, stonowaną paletą kolorystyczną oraz ponadczasową estetyką.

Drzwi i podłogi, które doskonale korespondują ze stylem japandi, znajdziesz w stałej ofercie salonu Progress Design. Zapraszamy!

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi