Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu, czyli modny trend. Co trzeba o tym wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz?

Przez lata wydawało się, że nie ma alternatywy dla łączenia różnych okładzin podłogowych na jednej kondygnacji. Standardowe zestawienie to np. panele laminowane w salonie i płytki ceramiczne w kuchni oraz łazience. Dziś jednak niektórzy producenci paneli umożliwiają zastosowanie jednakowej podłogi w całym mieszkaniu, co niesie ze sobą liczne korzyści, nie tylko estetyczne. O czym trzeba pamiętać decydując się na takie rozwiązanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zalety jednolitej podłogi

Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu to wybór osób, które przykładają dużą wagę do estetyki wnętrza i chcą uzyskać spójny, harmonijny efekt designerski. Brak widocznych przejść pomiędzy pomieszczeniami sprawia, że wnętrze zyskuje na przestronności i optycznie wydaje się być większe. Pamiętajmy, że podłoga w znacznej mierze wyznacza styl przewodni pomieszczenia, dlatego jeśli nie chcemy łączyć różnych kierunków w designie, to wybór jednakowej podłogi będzie bardzo dobrym pomysłem.

Jednolita podłoga ma również walory czysto użytkowe. Brak progów znacznie ułatwia pielęgnację podłogi. Eliminujemy miejsca, w których może gromadzić się brud. Jest to również rozwiązanie, ułatwiające pielęgnację podłogi.

Warto wspomnieć o bezpieczeństwie, ponieważ brak progów eliminuje ryzyko potknięcia, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia osób starszych, małych dzieci oraz osób z dysfunkcjami ruchu.

Jednakowa podłoga a dylatacja

Dylatacja, czyli szczelina dylatacyjna, to wolna przestrzeń pozostawiona pomiędzy elementami konstrukcyjnymi podłogi, takimi jak ściany czy progi. Stosuje się ją po to, aby panele podłogowe miały miejsce na naturalne zmiany rozmiarów, wynikające chociażby z wahań wilgotności i temperatury.

Porada eksperta Progress Design:
Brak dylatacji jest jedną z najczęstszych przyczyn odkształcania się paneli, powstawania wybrzuszeń czy wydawania niepokojących dźwięków przez podłogę.

Jak w tym kontekście podejść do kwestii jednakowej podłogi w całym mieszkaniu? Okazuje się, że są sytuacje, w których dopuszczalne jest zrezygnowanie z dylatacji przejściowych, zachowując dylatację obwodową.

Przyjmuje się, że jeśli pomieszczenie ma kształt zbliżony do kwadratu oraz panują w nim stabilne warunki klimatyczne, to można ułożyć do 13 metrów bieżących podłogi bez dylatacji przejściowych.

Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku ogrzewania podłogowego. Tutaj maksymalna powierzchnia podłogi bez dylatacji przejściowych nie powinna przekraczać 40 metrów kwadratowych, a długość najdłuższego boku płyty grzewczej nie powinna być większa niż 8 metrów. Zaleca się również, aby stosunek długości do szerokości płyty wynosił około 2:1.

Porada eksperta Progress Design:
Warto zwrócić uwagę na warunki gwarancji producenta okładziny podłogowej. Niektórzy producenci dopuszczają montaż paneli bez dylatacji w progu, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań dotyczących grubości paneli oraz wymiarów pomieszczenia. Na przykład Swiss Krono zaleca zachowanie szczeliny o szerokości 10 mm między podłogą a elementami stałymi oraz wykonanie dodatkowych dylatacji w pomieszczeniach o wymiarach większych niż 8 na 6 metrów. Z kolei dla paneli o grubości 12 mm dopuszcza się montaż bez dylatacji w pomieszczeniach o powierzchni do 10×12 metrów.

Oczywiście można się pokusić o zastosowanie jednakowej podłogi w całym mieszkaniu nawet wtedy, gdy warunki wymagają wykonania dylatacji w progu między poszczególnymi pomieszczeniami. Na rynku dostępne są estetyczne listwy progowe, w grę wchodzi również wykończenie szczeliny dylatacyjnej silikonem pod kolor podłogi. Pamiętajmy, że przed montażem podłogi należy zapoznać się z wytycznymi producenta lub skonsultować z ekspertem w naszym salonie.

Jaki materiał wybrać?

Decydując się na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu, zdecydowanie warto postawić na panele – najlepiej winylowe. Ten materiał charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wilgoć, dlatego śmiało można go zastosować w kuchni czy w łazience, eliminując problem niwelowania różnicy poziomów między bardzo cienkimi panelami a np. płytkami ceramicznymi. Panele winylowe są również znacznie przyjemniejsze i praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu w porównaniu z np. płytkami.

Duży wybór paneli winylowych, ale też laminowanych czy drewnianych, znajdziesz w stałej ofercie salonu Progress Design. W salonie skorzystasz również z fachowego doradztwa w zakresie m.in. prawidłowego ułożenia podłogi. Możesz także kupić panele już z usługą profesjonalnego montażu.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi