Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Większość z nas lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, egzystować w zadbanym i estetycznie przyjemnym otoczeniu. By tak właśnie było, prędzej czy później każdy stanie przed koniecznością przeprowadzenia mniejszego lub większego remontu. Malowanie, tapetowanie, podwieszanie sufitów, wymiana podłóg, drzwi, o oknach nie wspominając, generuje pył, brud i ogólny bałagan, a czasem nawet poważniejsze straty, jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie wnętrz. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak przygotować mieszkanie do remontu.

Od czego zacząć?

Zacznij od dokładnego zaplanowania prac – dobra organizacja to podstawa, by gładko przejść przez poszczególne etapy remontu. Ważne jest określenie zakresu zmian, jakie remont ma wprowadzić, ponieważ niewielu z nas ma taki komfort, że może się wyprowadzić z całą rodziną na czas przeprowadzania metamorfozy wnętrza. Trudności nie unikniemy, ale możemy je ograniczyć.

Rada

Jeśli czeka Cię gruntowny remont, nie zostawiaj na koniec najtrudniejszych prac (w łazience czy kuchni) – każdy remont z biegiem czasu pozbawia energii i cierpliwości, więc warto trudnym zadaniom stawić czoła na początku, kiedy pokłady energii i cierpliwości nie są na wyczerpaniu.

Jak zabezpieczyć wnętrza?

W pierwszej kolejności postaraj się jak najwięcej rzeczy przenieść do nieremontowanych pomieszczeń albo piwnicy. Czego nie możesz wynieść, pochowaj do kartonów, zamykając je szczelnie. Na koniec tak zagospodaruj przestrzeń, aby tej wolnej pozostało możliwie jak najwięcej.

Następny krok to zabezpieczenie podłóg, do czego doskonale nada się folia malarska lub uniwersalna – po przyklejeniu jej mocną taśmą do listew przypodłogowych, ochronisz podłogę przed największym pyłem, farbą czy innymi odpryskami. Jeżeli potrzebujesz dodatkowo ustrzec podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, użyj wytrzymałej tektury litej lub falistej, ewentualnie folii z warstwą podkładową z filcu albo wzmocnioną w inny sposób.


Rada

Wychodząc z remontowanego pomieszczenia, przygotuj obuwie na zmianę lub rozłóż za progiem wilgotną szmatę, która posłuży za wycieraczkę do butów – nie zlikwiduje to problemu brudu, ale go zminimalizuje.

Do ochrony okien możesz wykorzystać specjalną folię, która po odklejeniu nie pozostawi trudnych do usunięcia śladów. Warto również rozważyć zakup kurtyny foliowej na drzwi, która zatrzyma większość kurzu i pyłu wewnątrz remontowanego pomieszczenia. Nie zapomnij zabezpieczyć wszystkich włączników i gniazdek – do tego też świetnie nada się folia i taśma malarska. Przykryj również grzejnik.

Sprzątanie w trakcie remontu

Chociaż sprzątanie podczas remontu przypomina syzyfowe prace, to jest nieuniknione. Codziennie trzeba odkurzyć pył, zetrzeć kurz z odkrytych powierzchni i przetrzeć na morko podłogi w całym mieszkaniu. Dzięki temu, funkcjonowanie w remontowanym domu będzie mniej uciążliwe.

Przygotowując mieszkanie, warto uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie – na końcu najbardziej uciążliwego remontu czeka nagroda w postaci odświeżonych i pięknych wnętrz. Przypominamy, że jeżeli potrzebujesz nowych drzwi pokojowych albo łazienkowych lub podłogi drewnianej, laminowanej czy winylowej, w salonie Progress Design znajdziesz szeroki wybór tych niezbędnych elementów wykończenia wnętrz.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady