Jak odpowiednio pielęgnować drzwi?

Sposób pielęgnacji drzwi zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenia, jednak są praktyki, które sprawdzą się w przypadku wszystkich modeli. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się, jak najlepiej zadbać o drzwi zewnętrzne – wizytówkę każdego domu, jak i wewnętrzne, stanowiące istotne dopełnienie wystroju każdego wnętrza.

Drzwi nie przepadają za wilgocią

Wilgoć jest niewątpliwie największym wrogiem nienagannej kondycji drzwi. Nadmierne zawilgocenie powietrza może wpłynąć negatywnie na właściwości drzwi. W związku z tym, zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ważne jest przestrzeganie wytycznych dotyczących zasad montażu. Kluczowe jest, aby drzwi zostały zamontowane dopiero po zakończeniu prac mokrych w budynku czy mieszkaniu, a w przypadku drzwi wewnętrznych – po zamontowaniu podłóg.

Odpowiednia pielęgnacja drzwi

Warto unikać preparatów, które nie są przeznaczone do pielęgnacji drzwi. Jeśli nie dysponujesz specjalistycznymi środkami, nie eksperymentuj, testowanie innych preparatów może skończyć się przykrymi niespodziankami. Najlepiej zrezygnować z detergentów i sięgnąć po wilgotną ściereczkę z bawełny czy mikrofibry. Systematyczne przecieranie drzwi wilgotną (dobrze odciśniętą) ściereczką wyeliminuje z ich powierzchni kurz oraz zabrudzenia.

Przynajmniej raz w roku warto zadbać o powierzchnię drzwi i zaimpregnować ją jednym z dostępnych na rynku środków pielęgnacyjnych. Idealnie nadaje się do tego preparat PERSECTO D+, który możesz kupić w salonie Progress Design. Zawarte w nim aktywne składni sprawiają, że produkt doskonale usuwa brud, chroni przed wilgocią i przyleganiem cząsteczek brudu, a do tego przyjemnie pachnie i nie pozostawia smug. Zadbane drzwi odpłacą Ci się świetnym wyglądem i formą w kolejnych latach! PERSECTO D+ z możesz używać również do pielęgnacji ościeżnic oraz mebli.

Trzeba zaznaczyć, że pielęgnacja drzwi obejmuje również dbanie o zawiasy i zamki. Minimum raz w roku dobrze jest posmarować je odpowiednimi olejami (np. olejem silikonowym lub wazeliną techniczną), które usprawnią działanie metalowych elementów ruchomych. Zacznij od górnych zawiasów, następnie przejdź do dolnych. Po wprowadzeniu smaru, zamknij i otwórz drzwi, po czym powtórz czynność kilka razy.

Dbaj o drzwi!

  • Unikaj gwałtownego szarpania za klamkę i trzaskania skrzydłem drzwiowym.

  • Podczas odkurzania oraz mycia podłóg wilgotnym mopem, trzymaj dystans z dolną częścią skrzydła i ościeżnicy.

  • Nie wieszaj ciężkich przedmiotów na skrzydle – zawiasy posiadają określony udźwig, przeznaczony do ciężaru skrzydła, więc dodatkowe obciążenia mogą niekorzystnie wpłynąć na jego wygląd i działanie.

Jeśli chcesz, aby Twoje drzwi prezentowały się świetnie przez długie lata, dbaj o nie, co wcale nie jest trudne, jak wynika z naszego artykułu. Skoro wiesz już, jak odpowiednio pielęgnować drzwi, to po nowe modele wewnętrzne i zewnętrzne zapraszamy do salonu Progress Design, gdzie znajdziesz szeroką ofertę skrzydeł drzwiowych oraz ościeżnic renomowanych producentów, a także stylową biżuterię dla drzwi, czyli klamki.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady