Czym jest izolacyjność termiczna i dlaczego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu z reguły skupiamy się na ich estetyce, wymiarach oraz właściwościach antywłamaniowych. W dobie bardzo wysokich kosztów ogrzewania do rangi kluczowego kryterium wyboru urosła izolacyjność termiczna. Czym jest ten parametr? Dlaczego warto postawić na drzwi o jak najlepszej izolacyjności? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Izolacyjność termiczna drzwi: co trzeba o tym wiedzieć?

Izolacyjność termiczna, w specyfikacjach technicznych drzwi określana jako współczynnik przenikania ciepła (U), jest miarą ilości ciepła przechodzącego przez przegrodę na jednostkę powierzchni przy różnicy temperatur po obu stronach.

Wartość współczynnika U wyraża się w W/m²K. Dla ułatwienia można napisać, że im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza jest izolacyjność termiczna drzwi, czyli po prostu „ucieka” przez nie mniej ciepła, co jest bardzo pożądane we współczesnym budownictwie.

Porada eksperta Progress Design:

Godne uwagi drzwi zewnętrzne wyróżnia niski współczynnik przenikania ciepła. Takie drzwi pozwalają realnie ograniczyć straty kosztownej energii, przyczyniając się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i poprawy efektywności energetycznej budynku, a także komfortu termicznego mieszkańców.

Porada eksperta Progress Design:

Godne uwagi drzwi zewnętrzne wyróżnia niski współczynnik przenikania ciepła. Takie drzwi pozwalają realnie ograniczyć straty kosztownej energii, przyczyniając się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i poprawy efektywności energetycznej budynku, a także komfortu termicznego mieszkańców.

Czym charakteryzują się drzwi energooszczędne i pasywne?

Drzwi energooszczędne, a szczególnie pasywne, przeznaczone do budynków zeroenergetycznych, to drzwi o najlepszej izolacyjności termicznej. Wybierając je do swojego domu możesz mieć pewność, że dokładasz kolejną cegiełkę do ograniczenia strat ciepła z budynku.

Porada eksperta Progress Design:
Drzwi energooszczędne powinny mieć współczynnik U na poziomie co najmniej 1,3 W/m²K, natomiast drzwi pasywne – poniżej 0,8 W/m²K.

Pytanie: co decyduje o tym, że drzwi energooszczędne i pasywne uzyskują tak niskie wartości przenikania ciepła? Tajemnica tkwi w ich wielowarstwowej konstrukcji, na którą składa się kilka warstw materiałów izolacyjnych (np. pianki poliuretanowej, wełny mineralnej czy styropianu).

Dodatkowo w drzwiach o niskim współczynniku U znajdziemy potrójne uszczelki i izolowane ościeżnice, co zapobiega utracie ciepła na styku drzwi i ścian.

W przypadku drzwi z przeszkleniami, stosuje się wyłącznie potrójne szyby termoizolacyjne, które nie tylko zmniejszają straty ciepła, ale wręcz poprawiają właściwości izolacyjne skrzydła.

Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu – zwróć uwagę na propozycje tych producentów

Każdy czołowy producent drzwi ma dziś w swojej ofercie modele dedykowane budynkom energooszczędnym i pasywnym. Warto przy tym skupić się na firmach, które funkcjonują na rynku od lat, słyną z rzetelnego podejścia do jakości swoich produktów i nie ograniczają się jedynie do deklarowania niskiego współczynnika przenikania ciepła, ale posiadają niezależne certyfikaty, które to potwierdzają.

Interesującą propozycją mogą być np. drzwi z linii Optimum Termo firmy WIKĘD, które wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, a przy tym są dostępne w szerokim wyborze stylów i wariantów kolorystycznych.

Szukając drzwi zewnętrznych o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej warto zwrócić uwagę na łącznie aż cztery linie PORTA THERMO, szczególnie w wariancie PREMIUM ENERGY, gdzie UD wynosi zaledwie 0,57 W/m²K.

Znakomite drzwi zewnętrzne do domów energooszczędnych i pasywnych oferuje również CAL. Tutaj warto wspomnieć, że jest to pierwszy producent w Polsce, który wprowadził na rynek drzwi zewnętrzne, również z naświetlami, z prestiżowym certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt – certyfikat ten potwierdza, że posiadające go drzwi mogą być stosowane w budownictwie pasywnym.

Szeroki wybór drzwi o doskonałej izolacyjności termicznej, w tym do domów energooszczędnych i pasywnych, znajdziesz w ofercie salonu Progress Design, z którą możesz się zapoznać na stronie https://progressdesign.pl/.

krzysztof_matela_240x240
Krzysztof Matela
Doradca Klienta
maciej_szyroczynski_240x240
Maciej Szyroczyński
Doradca Klienta
nowa_pracownica_240x240
Anna Wichłacz
Doradca Klienta
nowy_pracownik_240x240
Marcin Czerwiński
Doradca Klienta - podłogi

Zobacz nasze porady