Stan deweloperski: co to właściwie oznacza?
Progress Design Poznań

Mieszkanie lub dom oddany w stanie deweloperskim nie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania. Nabywcy takiego budynku czy lokalu muszą jeszcze poświęcić sporo czasu i pieniędzy na jego wykończenie. W Polsce nie ma też jednego standardu: stan deweloperski może oznaczać coś zupełnie innego w zależności od konkretnej nieruchomości i praktyki przyjętej przez dewelopera. Kilka przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.

Stan deweloperski: pod klucz, podwyższony, a może podstawowy?

Na polskim rynku najczęściej można się spotkać z trzema rodzajami stanu
deweloperskiego. Przed zakupem domu czy mieszkania należy się więc upewnić, co deweloper ma na myśli informując o tym, że doprowadzi nieruchomość do takiego stanu.

  • Podstawowy stan deweloperski – w takim przypadku mieszkanie lub dom zostanie przekazane nabywcom z tynkami przygotowanymi do malowania, drzwiami wejściowymi, oknami, parapetami, wylewką posadzkową oraz kompletem instalacji (w tym grzejnikami/ogrzewaniem podłogowym i kotłem grzewczym);
  • Podwyższony stan deweloperski – tutaj możemy już liczyć na coś „ekstra”, ale oczywiście nie za darmo (nieruchomości wykończone w podwyższonym stanie deweloperskim są zwyczajnie droższe). Dodatkowe elementy to przede wszystkim: izolacja poddasza, wykonanie schodów, pomalowanie ścian jedną warstwą farby, wykonanie zabudów z płyt GK;
  • Stan deweloperski pod klucz – jak nietrudno się domyślić, jest to nieruchomość w pełni wykończona, przygotowana do wniesienia mebli. Nabywcy otrzymają klucze do domu lub mieszkania wykończonego zgodnie z ich sugestiami. Deweloperzy zwykle oferują swoim klientom opcję doprowadzenia lokalu „pod klucz” w bardzo atrakcyjnej cenie.

Od tego, na jaki standard deweloperski się zdecydujesz, zależy cena za metr nieruchomości. Radzimy więc dokładnie przeliczyć, które z zaproponowanych rozwiązań najbardziej Ci się opłaci. Deweloperzy mogą oferować konkurencyjne ceny za doprowadzenie lokalu do stanu „pod klucz”, ponieważ zawierają bardzo korzystne umowy z podwykonawcami.

Czy zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim ma sens?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz konkretnej sytuacji życiowej. Jeśli musisz się bardzo szybko wprowadzić do mieszkania czy domu, to nieruchomość oddana w stanie deweloperskim (nawet podwyższonym) nie spełni Twoich oczekiwań. Wówczas znacznie rozsądniej będzie poszukać lokalu na rynku wtórnym lub od razu uzgodnić z deweloperem, że decydujesz się na zakup nieruchomości wykończonej „pod klucz”.

Jeśli natomiast masz czas, a do tego zależy Ci na tym, aby mieć 100% wpływ na wygląd i układ pomieszczeń, to wybór nieruchomości w stanie deweloperskim (najlepiej podstawowym) będzie dobrą decyzją. Pozwoli Ci to urządzić mieszkanie czy dom dokładnie według Twoich preferencji, bez konieczności marnowania czasu i ponoszenia wysokich kosztów na usuwanie np. starych podłóg, glazury, tapet itd.

Pamiętaj natomiast, że wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim „pod klucz” nie jest tanie. Szacunkowo zapłacisz za to od około 900 do nawet 1500 złotych za metr kwadratowy powierzchni (uwzględniając już armaturę, ceramikę, panele podłogowe i farby).

Ciekawostką jest fakt, że oddawanie nieruchomości w stanie deweloperskim jest typowo polskim „wynalazkiem”. W Zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych praktycznie nie spotyka się takiego rozwiązania. Powód jest prosty: stan deweloperski pozwala zaoferować mieszkanie lub dom w znacznie niższej cenie, co wciąż ma decydujące  znaczenie dla większości Polaków.