ul. św. Michała 65, 61-005 Poznań

Panele na stare panele – czy to dobry pomysł?

Progress Design Poznań

Kiedy robisz remont, zwykle zależy Ci na czasie. Niezależnie od tego, czy dopiero wprowadzasz się do kupionego z drugiej ręki mieszkania, czy też remontujesz cztery kąty, w których mieszkasz od lat, wymiana podłogi zawsze jest momentem kluczowym podczas remontu. W tym samym czasie w pomieszczeniu nie można wykonywać żadnych innych prac.

Każda osoba, będąca na tym etapie remontu stara się  tak zorganizować prace, by nowa podłoga położona była jak najszybciej. Zastanawiasz się, czy można położyć panele na panele? To dopiero oszczędność czasu! Odpowiedź brzmi: tak. Trzeba tylko podejść do tego zadania rozsądnie.

Czy można położyć panele na panele?

Jednym ze sposobów na maksymalne skrócenie czasu, jaki zajmuje wymiana podłogi, jest montaż paneli podłogowych na stare panele lub na inną podłogę – stary parkiet lub płytki. Jest to gwarancja, że remont nie będzie się przedłużał. Demontaż starych paneli to ogromny bałagan, dodatkowe koszty i ryzyko, że pozostałości kleju pod starą podłogą znacząco utrudnią kładzenie nowej. Przy zrywaniu paneli często dochodzi też do uszkodzenia desek podłogowych pod nimi, a wymiana i szlifowanie desek to kolejne dni, podczas których żadne inne prace nie mogą iść na przód. Na szczęście, montaż paneli na panele nie tylko jest możliwy, ale też bardzo łatwy.

Układanie paneli na stare panele

Niezależnie od tego, na jakim podłożu kładziesz nowe panele, musi być ono starannie oczyszczone i absolutnie wolne od zawilgocenia i pleśni. Trzeba też pozbyć się starych listew i progów, nie będą pasować ani wysokością, ani formą do nowej podłogi. Żeby nowe panele położone na stare wyglądały dobrze, podłoże musi być równe. Jeśli więc stare panele zdążyły się wypaczyć lub też w wyniku uderzeń powstały w nich znaczne ubytki, należy te elementy uzupełnić, na przykład za pomocą kitu do parkietu, pianki polipropylenowej lub dociętych elementów drewna bądź płyty. Kiedy podłoże jest już starannie wyczyszczone, a ubytki zlikwidowane, można przystąpić do właściwych prac. Jeśli powierzchnia podłogi jest bardzo nierówna, można rozważyć pokrycie jej żywicą epoksydową lub warstwą lakieru i wyrównać szlifowaniem. Teraz możesz przystąpić do położenia nowej podłogi, i z pewnością pójdzie ci to błyskawicznie! Wszystkie nowoczesne panele, układa się metodą zatrzaskową z wykorzystaniem specjalnych zamków. Jest to na tyle proste, że bez problemu możesz położyć je sam. Jeśli masz wątpliwości, nasi doradcy udzielą Ci szczegółowych porad. 

Dobre panele możemy zakupić w stosunkowo niewysokiej cenie, a wybór wariantów dostępnych w sklepach jest ogromny. Montaż paneli na panele pozwoli ci szybko zmienić wystrój wnętrza i dostosować je do twoich upodobań. To dobry sposób na odświeżenie mieszkania, które dzięki wymienionej podłodze zyska nowego blasku.

Produkty polecane przez specjalistów

Zobacz pozostałe porady